Медиацията може да разреши всякакви проблеми, включително в политиката и икономиката. Това каза в аудиокаст "Това е България“ на "Фокус“ адвокат Албена Пенова. "Точно затова медиацията може да им помогне, защото разговорът ще обхваща не само техните правни спорове, не само правните аргументи, които се отстояват в съда, ами всички други обстоятелства, които са довели до възникване на един правен спор. По тази причина в съда се обсъждат само правни аргументи, само правен интерес. В медиацията може да бъде обсъдено всичко, всеки един аспект от човешките взаимоотношения. Ето затова тя може да доведе до постигане на едно разрешение по различен начин“, допълни още Пенова.

Адвокат Пенова обясни, че легалната дефиниция за медиация е дадена в чл. 2 от Закона за медиацията. "Преди да обясня какво всъщност представлява медиацията, да кажа каква е тази дефиниция: медиацията е доброволна и предварителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице е медиатор, подпомага спорещите страни да постигнат споразумение. В тази дефиниция се съдържа един много сериозно обмислен и подреден процес, в който спорещи страни ще имат възможност по един начин, различен от начин, по който са правили в съда, или по който са водили разговори само чрез своите адвокати, да обсъдят своите спорни въпроси.“

На въпрос на водещия какво е новото в медиацията, специалистът отговори: "Нашият Закон за медиацията е от 2004 година. Много съществени изменения се случиха в нашия закон, а пък и в рамковото, законодателството във всички европейски държави в 2011 година, и това е в резултат на изискванията на най-значимия акт за развитие на медиацията на ниво Европейския съюз, която е Директива 2008 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 година. Тази директива си постави няколко цели: да се въведе предвидимо рамково законодателство в рамките на Европейския съюз, да се гарантира качеството на медиацията, да се предаде изпълнителна сила на споразуменията, да се гарантира поверителния характер на процедурата и да се създаде един баланс между съдебния процес и извънсъдебните спорове, което се осъществява чрез спиране на давностните срокове ако започне процедура по медиация. Т.е. хората да нямат никакви притеснения, че това, че ще се обърнат към медиация може да прегради по-нататък пътя им за съдебна защита. И точно в резултат на тези изисквания на директивата бяха промените в 2011 година. През 2016 година се направи едно отчитане в рамките на Европейския съюз какво се е случило, и с един доклад до Европейската комисия, до Европейския парламент, и след 2016 година започна този нов етап в развитието на медиация, който у нас се изразява точно в това стимулиране на процеса. Да кажем ако досега се работеше в посока популяризиране на медиацията, сега вече ще се стимулира чрез въвеждане за някои съдебни спорове на задължение за провеждане на първа медиационна среща“, допълни още Пенова.

Адвокатът обясни, че съдът е този, който задължава страните да участват в в медиацията, а медиатори могат да бъдат пълнолетни лица, които не са лишавани от право да упражняват професия, които са завършили успешно курс на обучение за медиатор и не са осъждани за престъпления от общ характер.

Цоня СЪБЧЕВА