Юлия Цинзова, директор на Столична библиотека: Само за последните пет месеца имаме над 80 000 посещения и 180 000 заети книги
Юлия Цинзова, директор на Столичната библиотека. Била е общински съветник, в дневния блок „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ .
Водещ: Специалистите от библиотеките в Република България, представителите на синдикалните организации на регионалните библиотеки към Национален фонд „Култура“ при КТ „Подкрепа“ организират протестни действия днес. Какво е предизвиква недоволството, за какво настояват библиотекарите ще питаме Юлия Цинзова – директор на Столичната библиотека. Разбира се, че няма да си говорим само за протеста. Всичко това се случва на прага на празничния 24 май. С какви инициативи ще отбележат празника, как се съхранява мотивацията и какви са предимствата на мобилните библиотеки – питаме г-жа Цинзова.
Юлия Цинзова: Хубаво е, че започваме с приближаващия празник на светите братя Кирил и Методий, когато ние всички още веднъж ще изразим нашата безпределна благодарност, почит и уважение към братята свети свети Кирил и Методий. Нека да кажем още веднъж, че са и покровители на Европа, защото е много важно към този момент. Почит към първоучителите, към техните следовници. Много е важно да отбележим и да свържем този протест с празника, защото регионалните библиотеки, големите такива – за София това важи в още по-голяма степен, са хранилища на уникална книжовна памет на България, на София. А тя е в основата на националната идентичност, самосъзнание, националното самоопределение и гордост, разбира се. Няма как да бъде неглижирана тази част от културното наследство. Затова е изключително неприятна тенденцията през последните години да се неглижират библиотеките. Разбираме ситуацията и условията, в които се намираме, но въпреки това ние съхраняваме културно богатство, опазваме, пренасяме през вековете, дигитализираме. Вече наистина може на страницата на Столична библиотека да четете част от уникални, редки, ценни издания, старопечатни книги. Ще покажем в изложба, както обикновено правим, част от това културно наследство – книги, които са четени 1945-1946 г., издавани през 1885 г. – например „Чудесата на свети отец наш Климент“. Пред мен е „Животът и деятелността на славянските просветители св. св. Кирил и Методий“ от 1899 г. – едно уникално издание на Цветан Стоянов, четен от стотици, стотици читатели, през 1929 г. е издаден. И албуми с изображенията на светите братя, уникални богатства наистина имаме. Всъщност това е болката на нашите колеги, че при приемането на бюджета тази година през март библиотеките бяха изключени от първоначално заявените искания на галериите, музеите и библиотеките. Исканията на галериите и музеите бяха удовлетворени, не знам дали в тази степен, в която са били заявени. Зз не организирам протестите, като директор, но подкрепям моите колеги в техните искания. Библиотеките бяха оставени извън полезрението на Комисията по култура и въобще на парламента, което е изключително обидно.
Водещ: Защо, г-жо Цинзова?
Юлия Цинзова: Знаете ли, ние нямаме обяснение. През последните години Столична библиотека, софиянци знаят, че се превърна в един наистина престижен културен, уважаван културен институт, ценен и най-вече много посещаван. Нека да кажа, че само за последните пет месеца има над 80 000 посещения, 180 000 заети книги. За тези, които казват, че в библиотеките не се чете – 180 000. Миналата година – над 400 000. 6 000 нови читатели. Знаете, за последните четири години открихме филиал в „Студентски град“, мобилна библиотека. Сега в „Овча купел“ само за месец и половина – над 700-800 читатели и над 4 000 заети книги. Това говори за интерес. Мобилната ни библиотека и на 24 май ще бъде в квартал „Овча купел“ за гражданите там. След това графикът й е запълнен до юли всеки ден. И наистина има огромен интерес към книгите, особено там, където няма библиотеки с нови книги, там, където няма въобще библиотеки. А Столична библиотека, освен книги, разбира се, нека кажа – ние развиваме едновременно с това и дигиталните ресурси на библиотеката. Имаме уникален дигитален център, имаме няколко дигитални платформи. 35% от редките ни, ценни издания вече са дигитализирани и могат да се намерят на платформа „Сердика“. Работим с много партньори и от България, и от чужбина, създаваме общи платформи. И всичко това – колеги, които работят наистина на… трудно е да кажа на какви заплати, защото подписвам заповеди.
Водещ: На какви заплати?
Юлия Цинзова: На завършил току-що „Информационни технологии“ колега на начална заплата 850 лева, което е унизително.
Водещ: Има ли такива, които все пак поставят не средствата на първо място, а любовта към книгите?
Юлия Цинзова: Не, ние всички поставяме на първо място…
Водещ: Очевидно, очевидно. Говоря за младите ви колеги…
Юлия Цинзова: И сред младите. Всъщност изключителна благодарност към всички колеги, но най-вече към младите. Освен това с Американското посолство миналата година открихме по проект Дигитална лаборатория за тийнейджъри, изключително посещавана. Нашите млади колеги обучават ученици. Уникални са наистина. Това е вече любов, любов към духовното, към книгата, към културата въобще, даже не става въпрос само за библиотеките.
Водещ: Да, със сигурност. Вие се развивате, предлагате различни платформи, но какво е да спечелиш млад човек – и не само, в днешно време да работи за 850 лева стартова заплата? Как става?
Юлия Цинзова: С мотивиран екип наистина, екип, който има високи цели. И това е така. Ние имаме много амбициозна програма, която изпълняваме. Знаете, изключително интересни събития, кампании, литературен клуб, който има стотици срещи. Всеки ден в библиотеката има представяне на книги. В момента е толкова интересно. Нашата мечта се сбъдна – Шампионат по поезия за ученици, защото за нас приоритетна група са наистина децата и учениците. Обучават ги Стефан Вълдобрев, Стефан Щерев, Георги Господинов. С нас работят – вие знаете поне от нашите представяния на Културната програма на Столична библиотека – всички най-големи поети и писатели. Те работят при нас абсолютно безвъзмездно. И това пък стимулира и мотивира нашите колеги. При нас просто наистина е интересно и всеки път, когато ние усетим интереса на публиката, която след това идва при нас и стават читатели, за нас това е много важно. Готвим се за Зелените библиотеки. На 1 юни ще бъдем в планината. Имаме Зелени библиотеки в планината, в парковете. Имаме къщички за книги, включително и на Черни връх. Общо взето това ги мотивира.
Водещ: Връщам ви на 24 май. Разкажете ни за инициативата „Звукът на българската литература“.
Юлия Цинзова: Всъщност това нека да кажа, че ние сме само партньори в тази инициатива. Основната роля там е на фондация „Прочети София“ най-вече, на Столична община. На 24 май на площад „Славейков“ в 11.00 часа – Зона „Детска литература“ пред Столична библиотека, четене на едно от най-слушаните детски произведения в библиотеката, „Феята от захарницата“, след което в 15.00 часа – Зона „Класика“, беседа с малко познати и любопитни истории за българските класици, зоната около площад „Славейков“ от литературната историческа Катя Зографова, с която ние работим. От 17.00 часа – Зона „Съвременна литература“ при пейките-букви, ще поставят пейки-букви, известни са вече на културната публика, в центъра на площада. Среща авторите Мария Касимова-Моасе и Рене Каравани. И разбира се, много, много други събития. Ние ще представим нашата изложба и постери, която ще бъде на площада. Предполагам, че ще бъде интересно. LED екрана ще има много, много материали за 24 май, така че ще бъде интересно на пл. „Славейков“.
Водещ: Говорим си за празника, за заплащането при вас, но няма как да не ви попитам и за ремонта на Столична библиотека.
Юлия Цинзова: Ох… Всъщност давате ми повод да кажа, че ние имаме искания не само към Министерството на културата и не само за бюджета, а наистина настояваме – и от Столична община знаят това –час по-скоро да започне ремонтът на Столична библиотека. Знам колко са големи трудностите.
Водещ: Защо се бави?
Юлия Цинзова: Големи са трудностите, защото има и частна, и държавна общинска собственост. Част от сградата е на областната управа. Но въпреки това, просто вече е абсолютно наложително, защото ние създаваме нови пространства библиотеката, реновираме части от нея, но не можем, тъй като тя не е създадена за библиотеката. Не можем да създадем необходимите условия нито за книгите, а те изискват особени условия, особено ценните и редки издания, нито за читателите, нито за библиотекарите. Много важни за всички нас са по-комфортни условия, по-красиви места в Столична библиотека и по-сигурна среда, разбира се. Така че настояваме още веднъж пред Столична община, пред г-жа Фандъкова, която иначе ни е подкрепяла през всичките тези години, екипът, възложителите на проекта да ускорят приемането на проекта и включването на ремонта на Столична библиотека в бюджета на Столична община.
Водещ: Ние ще проследим развитието. Г-жо Цинзова, с вас поставяме началото на отбелязването на 24 май, именно днес, сега с този разговор, така че на финала му – какво да си пожелаем на прага на 24 май?
Юлия Цинзова: Знаете ли, протестите въобще не се отразяват на нашето настроение, на нашето желание да покажем още веднъж цялото наше културно наследство, да покажем всичко каквото имаме, то да стане достъпно до по-младата публика. Моята мечта и нашата е всичко това да стане достъпно до колкото се може повече хора, повече хора да прочетат, да видят, да слушат.
Водещ: Но вие го правите, вие го правите.
Юлия Цинзова: И ние го правим, да. Удовлетворени сме.
Водещ: Вие самата казахте, много читатели, много висок интерес.
Юлия Цинзова: 73 000 вече, да.
Искаме още повече, естествено. И ще ги постигаме, надявам се, заедно със столичани. Много, много благодарни сме още веднъж на всички, с които заедно ще отбележим и 24 май – и писателите, и издателите, от които наистина купуваме книги с отстъпки за нас- така че аз мисля, че културата, въпреки всичко, се развива.
Милослава АНГЕЛОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Юлия Цинзова, директор на Столична библиотека: В процес на реализация е създаването на мобилен библиотечно-информационен център Библиобус
Директорът на Столична библиотека Юлия Цинзова, в интервю за Агенция „Фокус“ за броя на читателите и идеята за подвижна библиотека в столицата.