Световни лидери поздравиха Румен Радев за изборната победа. Сред тях са председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейският съвет Антониу Коща, генералният секретар на НАТО Марк Рюте, хърватският премиер Андрей Пленкович, президентът на Сърбия Александър Вучич, както и Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова.
Припомняме, че днес прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Москва е впечатлена от позитивните изявления на Мадяр и резултатите от изборите в България. И допълни, че Русия никога не е отхвърляла диалога, а напротив - търси такъв.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира победата на бившия президент така: "Поздравления за победата на Румен Радев на парламентарните избори. България е горд член на европейското семейство и играе важна роля в справянето с общите ни предизвикателства. Очаквам с нетърпение да работим заедно за просперитета и сигурността на България и Европа".
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте сподели, че е разговарял с Румен Радев след изборната му победа в България, като очаквам с нетърпение продължаващото сътрудничество по отношение на споделените предизвикателства пред сигурността.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща написа в социалната мрежа Х: "Поздравления за Румен Радев за категоричната му победа на вчерашните парламентарни избори в България. Удоволствие е да Ви приветствам отново в Европейския съвет. Както беше съобщено в телефонния ни разговор тази сутрин, очаквам с нетърпение да работя заедно с Вас по нашата обща програма за просперираща, автономна и сигурна Европа. Пожелавам Ви всичко най-добро в новата Ви функция".
Андрей Пленкович също поздрави Румен Радев и "Прогресивна България“ за убедителната победа на изборите в България: "Уверен съм, че ще продължим силното си сътрудничество по двустранни и европейски въпроси в полза на отношенията между Хърватия и България.
Президентът на Сърбия Александър Вучич също поздрави Радев за изборния му успех: "Поздравих Румен Радев за изборния му успех и победа в България. Убеден съм, че тези резултати ще бъдат възможност за укрепване на стабилността и напредъка, както и за подобряване на сътрудничеството между Сърбия и България в духа на добросъседски отношения и общи интереси. Сърбия остава ангажирана с изграждането на партньорски отношения и регионална стабилност“, заяви Вучич.
Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова също даде първия си коментар след парламентарните избори в България. Тя определи изборните резултати като "очаквани“ и изрази надежда, че краят на периода на чести смени на българските правителства ще отвори път към трайно решение на двустранните въпроси.
Силяновска подчерта, че личният ѝ контакт с Румен Радев е добра основа за бъдещите преговори.



21:06 / 20.04.2026
4211




