Атакуван е и голям химически комплекс
Мощен удар срещу най-големия завод за производство на алуминий в Иран са извършили американските и израелските военновъздушни сили, предава Yenişafak. Бомби и ракети са поразили съоръженията на компанията IRALCO в град Арак.
Очевидци съобщават за избухнал огромен пожар след удара, както и за множество силни експлозии. В заводите на компанията са се произвеждали гилзи за патрони и снаряди, корпуси на дронове и компоненти за центрофугите за обогатяване на уран.
В Арак се намира и един от ядрените реактори на Иран, който работи с тежка вода, но съоръжението не е засегнато при удара.
За удар срещу един от основните химически заводи на Иран в Машахр съобщиха местните власти. Нанесени са сериозни разрушения, но няма пострадали хора. Химическият завод е произвеждал азотна киселина и хлор – компоненти за изработване на взривни вещества и ракетно гориво.
Ударите срещу индустриални центрове през последните часове показват раширяване на обхвата на атаките на САЩ и Израел. Поразяват се ключови за индустрията предприятия, които, обаче, произвеждат и продукция, която се използва за военни цели, отбелязва изданието.



01:15 / 08.04.2026
25245





