Българският гард Александър Гавалюгов и неговият отбор Санта Клара Бронкос ще играят в "Мартенската лудост" - финалният турнир, който определя колежанския шампион по баскетбол на САЩ.
Новината бе потвърдена вчера, когато станаха ясни всичките 68 отбора. 31 от тимовете влизат директно в състезанието, тъй като са спечелили своите конференции, а останалите 37 отбори са избрани от специален комитет. Именно такъв бе случаят със Санта Клара. Гавалюгов и компания загубиха финала срещу Гонзага на "Конференцията на Западното крайбрежие", но страхотното им представяне през редовния сезон им донесе първо участие в "Големия танц" от 1996 г.
Тогава разпределител на Бронкос е Стив Неш, който е двукратен MVP на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.
Санта Клара ще имат тежко препятствие още в първия кръг. Техен съперник е един от най-силните и традиционни отбори - Кентъки. Срещата ще се проведе в петък, 20 март в Сейнт Луис, като Санта Клара е поставен на 10-о място в своята конференция, а "дивите котки" са на 7-ма позиция.
При победа в първи кръг, следващият противник на Гавалюгов и компания ще бъде някой измежду Айова Стейт или Тенеси Стейт.




09:39 / 16.03.2026
1736










