Ливан може да загуби територии, ако не изпълни искането за разоръжаване на Хизбула. Това обяви днес израелският министър на отбраната Израел Кац, предава агенция РИА Новости.
''Ливанското правителство, което не изпълни ангажимента си за разоръжаване на Хизбула, ще плаща все по-голяма цена под формата на щети по инфраструктурата и териториални загуби, докато не бъде изпълнен централният ангажимент за разоръжаване на движението'', цитира пресслужбата на министерството думите на Кац.
Както Axios съобщи по-рано, Тел Авив планира значително да разшири сухопътната си операция в Ливан и да унищожи военната инфраструктура на Хизбула. Отбелязва се, че това може да е най-голямата операция от 2006 г. насам.
Началникът на Генералния щаб на Израелските отбранителни сили Еял Замир обяви офанзивна операция в Ливан на 2 март. Той твърди, че Хизбула е започнала кампания срещу Израел и е отговорна за ескалацията на конфликта.
Израелската армия започна да засилва ударите си по южните предградия на Бейрут и десетки градове и села в Южен и Източен Ливан. В резултат на това, според официални данни, 570 души са били убити, 1444 са били ранени, а приблизително 800 000 ливанци са били принудени да напуснат домовете си.



17:18 / 14.03.2026
2858





