Шведската активистка Грета Тунберг и 170 членове на флотилията "Глобал Сумуд“ излитат днес от международното летище Рамон в южен Израел по пътя си към Гърция и Словакия. Това съобщи днес Министерството на външните работи на Израел, предава Times of Israel.
Снимки, споделени от министерството, показват Тунберг и други депортирани, които преминават през летището в сиви спортни костюми и бели тениски.
Депортираните са от България, Гърция, Италия, Франция, Ирландия, Швеция, Полша, Германия, Литва, Австрия, Люксембург, Финландия, Дания, Словакия, Швейцария, Норвегия, Великобритания, Сърбия и Съединените щати, казва министерството.
Българинът Васил Димитров също е сред експулсираните. След блокирането на корабите той отправи апел - да се спре геноцида в Газа.
Десетки членове на флотилията бяха вече експулсирани през уикенда в Турция.
Израел настоява, че "всички законни права на участниците в този PR трик са били и ще продължат да бъдат напълно спазени“, добавяйки, че "лъжите, които разпространяват, са част от предварително планираната им кампания за фалшиви новини“.
Единственото насилие, според министерството на Израел, е било от испански участник, който е ухапал медицински служител в затвора Кецьот.
Тунберг и други задържани твърдят, че са били държани в незаконни условия от Израел.
Полетите до Гърция и Словакия довеждат броя на депортираните от Израел активисти от флотилията Сумуд до 341, като остават още 138 активисти за депортиране от израелските власти.



16:22 / 06.10.2025
2709




