Испания, Саудитска Арабия и Йордания подкрепят намерението на френския президент Еманюел Макрон да обяви признаването на Палестина през септември на Общото събрание на ООН. "Радвам се, че Франция се присъединява към Испания и други европейски страни в признаването на държавата Палестина“, написа испанският министър-председател Педро Санчес в социалната мрежа X.
Според него е необходимо да се защити това, което "Нетаняху се опитва да унищожи“.
"Решението за създаване на две държави е единственото решение“, отбеляза Санчес.
В своето изявление външното министерство на Саудитска Арабия нарече намерението на Макрон "историческо решение“.
Както заявиха в министерството, решението на френския президент "потвърждава съгласието на международната общност относно правото на палестинския народ на самоопределение и създаване на собствена независима държава в границите, договорени през 1967 г., със столица в Източен Йерусалим“.
Външното министерство призова другите държави да последват примера на Париж.
Прессекретарят на министерството на външните работи на Йордания в социалната мрежа X изрази надежда, че "решението на Макрон ще получи подкрепа за по-нататъшно признаване на палестинската държава“.
Според него принципът на съжителство на две държави е "единственият път към постигането на справедлив, всеобхватен мир, който ще осигури сигурност и стабилност в целия регион“.
По-рано държавният секретар на САЩ Марко Рубио осъди решението на френския президент да признае държавата Палестина.
Той отбеляза, че "това безразсъдно решение само служи за пропаганда на ХАМАС и пречи на установяването на мир“.
С остро осъждане на намерението на Макрон се изказа и израелският премиер Бенямин Нетаняху, който в социалната мрежа Х написа: "Палестинската държава в тези условия би се превърнала в стартираща площадка за унищожаване на Израел, а не за мирно съжителство с него“.
Както е съобщено, Макрон заяви, че Париж ще признае държавата Палестина през септември на Общото събрание на ООН.



08:54 / 25.07.2025
2172


