Димитър Механджийски и Димитър Калчев спечелиха бронзовите медали в турнира Свети Влас Фючърс от световната верига по плажен волейбол Beach Pro Tour, но с това написаха златна страница в историята на българския плажен волейбол, тъй като това е първият медал за България в тази верига.

В мъжкия турнир на Венид Бийч в Свети Влас златото извоюваха австрийците Лауренц Грьосих и Матиас Зайзер, а среброто остана при Джордже Клашнич и Марко Макарич от Сърбия. В женския финал, украинките Eва Сердюк и Даря Романюк победиха сънародничките си Валентина Давидова и Анхелина Хмиль, а бронзът бе спечелен от испанките Софиа Исускиса и Ана Вергара.

В неделния следобед Механджийски и Калчев се справиха със сериозната съпротива от поставените под номер 2 в схемата италианци Тициано Андреата Давиде Бенци и в изключително напрегнат двубой за третото място успяха да ги победят с 2:1 (23:21, 17:21, 15:12) след близо час игра.

“Чувстваме се невероятно! Това е историческо представяне за българския плажен волейбол. Ние все още не можем да осъзнаем какво сме постигнали. Дойдохме с цел да излезем от групите, а сега взехме медал. Невероятно е!" каза развълнуваният Механджийски след мача.

“За пореден път искам да благодаря на публиката! Тези хора не са се спрели да ни покрепят от първата до последната точка на всеки един мач, и сме изключително благодарни за това“, добави Калчев. “Днес се събрахме и победихме най-силния отбор, който сме побеждавали някога в кариерите си."

В последвалия мъжки финал, поставените под номер 3 Грьосих & Зайзер постигнаха категорична победа с 2:0 (21:14, 21:10) над Клашнич & Макарич и завоюваха първото си злато във веригата като двойка. За сърбите това сребро бе първият медал като партньори.

Турнирът се проведе под егидата на Волейбол Уърлд, Европейската волейболна конфедерация (ЦЕВ) и Българска федерация волейбол (БФВ) и се организира от Диневи Груп и НюБояна Филм Студиос.