Регионалният исторически музей в Кюстендил обяви работното време на всички музейни експозиции през почивните дни, предаде "Фокус“. Археологическата експозиция в зала "Асклепий" и етнографската изложба "В света на митологията и демонологията" в зала "Стримон" ще бъдат отворени на 18, 19 и 21 април, между 10.00 часа и 16.00 часа.

Археологическата експозиция включва експонати от целия Кюстендилски регион. Представените материали и техният широк хронологически диапазон дават възможност на посетителя да се информира за културно-историческото развитие на района и да се потопи в многовековните пластове на времето от VII-VI хил. пр. Хр. до XVII в. В залата има и нумизматична експозиция, показваща една представителна част от нумизматичното богатство на музея.

Етнографската изложба "В света на митологията и демонологията" разказва за страховития свят от "тъмната половина" на човешкия живот – демонологията, от който "надничат" странни, мистични създания на човешкото въображение.

Изложбена зала в джамия "Ахмед бей" и Пиргова кула са отворени за посетители на 18 и 19 април, от 10.00 часа до 16.00 часа. В залата на бившата джамия е експонирана пътуващата изложба "Река на биоразнообразието". Тя включва реалистични макети на животни, срещани по поречието на Марица, и образователни табла, които запознават с историята, географията и екологията на реката.

В средновековната Пиргова кула може да се разгледа изложбата "Близо и далеч" на Виолета Апостолова – Лети. В експозицията са представени фотографии от Париж, които са заснети по време на творческа резиденция, спечелена с конкурс, в ателиетата на Съюза на Българските художници (СБХ) в Cité internationale des arts през 2023 година.

Музеен комплекс "Св. Георги“ приема посетители на 18, 19 и 21 април. Вратите на комплекса са отворени от 10.00 часа до 16.00 часа. Според архитектурните особености на храма и разкритите средновековни стенописи се предполага, че е построен в края на X в., началото на XI век сл.Хр. Има предположения, че в него се намира гроба на българския цар Михаил III Шишман, убит в  битката при Велбъжд през 1330 година. В комплекса има и сграда, в чиито зали са експонирани част от запазените възрожденски икони и средновековна книжнина-евангелия, ръкописи, книги. 

На 18 април е отворена и къща музей "Емфиеджиева къща". Работното време е от 10.00 часа до 16.00 часа. Къщата е архитектурен паметник от епохата на Възраждането. Построена е през 1874 г. и е принадлежала на Христо Лазов Казанджията, първомайстор от кюстендилския еснаф и виден радетел на българската църковна община в града.