Ердоган призова за среща на лидерите на мюсюлманските страни заради войната в Газа

©
През почивните дни Ердоган, който е яростен критик на Израел по време на войната му срещу войнствената групировка ХАМАС в Газа, призова ислямските държави да създадат съюз срещу това, което той определи като "експанзионизъм" от страна на Израел.
В реч Ердоган заявява, че Израел се е насочил към джамията Ал-Акса в Йерусалим като част от "експанзионистичния" си стремеж. Той добави, че Йерусалим и джамията, известна на евреите като Храмовия хълм, са "червена линия" за Анкара. "Това не е война между Израел и Палестина, а по-скоро е борба между експанзионистичния ционизъм и мюсюлманите, които защитават родината си. Някои ислямски държави и някои хора тук, в Турция, допускат сериозна грешка, като си затварят очите за този въпрос. Те смятат, че това е нещо, което се случва на далечно място и няма да ги засегне. Но (те трябва да знаят), че Израел няма да спре в Газа и ще насочи погледа си към друго място. Други държави в региона ще бъдат следващите. Те ще се насочат към Ливан и Сирия. Те ще се насочат към земите между Тигър и Ефрат", посочва той.
Организацията за ислямско сътрудничество има 57 държави членки и твърди, че е колективният глас на мюсюлманския свят.
"Немислимо е ОИС, чието задължение е да се грижи за каузата на Йерусалим, да остане безразлична към тези нападения. Наложително е организацията да се събере на лидерско ниво, без да губи повече време", заявява Ердоган.
Той добавя, че Турция ще се обърне към Международния съд в Хага във връзка с убийството от Израел на американката от турски произход Айсенур Езги Ейги по време на протест на Западния бряг миналата седмица.
"Ще предприемем всички законови стъпки, за да не остане кръвта ѝ по земята", каза Ердоган.
"Израелското ръководство, което е извършило геноцид, ще бъде подведено под отговорност за престъпленията, които е извършило", добавя той.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Залужни: Има два фактора, които определят победителя в съвременна...
22:44 / 30.04.2025
Зеленски: Русия трябва да спре с ударите
22:12 / 30.04.2025
Time: Путин вярва във възможността за победа над Украйна заради р...
20:30 / 30.04.2025
Defense Express: Франция тества аналог на Magura V5, борещ се с м...
19:19 / 30.04.2025
Актуални теми