Най-добрата ни гимнастичка Валентина Георгиева спечели сребърен медал във финала на прескок от Европейското първенство в италианския град Римини. Възпитаничката на Филип Янев, която заслужи квота за Олимпийските игри в Париж, получи втора оценка от 13.799 точки, след като бе оценена с 14.066 за първия опит и 13.533 за втория. Единствено в първия прескок тя направи една крачка при приземяването.

За България това е първо отличие на прескок от шампионат на Европа след 32 години насам. Тогава бронзът бе за Силвия Митова в Нант, Франция.

Французойката Колин Девияр защити титлата си с 13.866 точки (14.366 и 13.366), а трета е сънародничката ѝ Мин ван Ейкен с 13.699 точки (14.133 и 13.266). Разликата между шампионката и Георгиева бе 0.067 точки.

17-годишната българка спечели първи медал от голямо първенство в кариерата си. През януари тя се завърна в спорта след година и половина възстановяване от операция на коляното. Сънародничката ни се контузи тежко на 14 август 2022 година във финала на прескок от Европейското първенство в Мюнхен, а на 9 септември претърпя операция заради увреждане на кръстни връзки и менискус.

Следващото състезание за Валентина Георгиева ще е Световната купа във Варна в края на май.

България приключва с два сребърни медала участието си на Европейските първенства за мъже, младежи, жени и девойки в Римини. Преди седмица Давид Иванов спечели сребро на финала на кон с гривни при младежите.