Нургюл Салимова завърши на второ място в крайното класиране при жените и на 19-а позиция в генералното подреждане на Откритото първенство на Исландия по шахмат.

Българската шахматистка спечели 6,5 от 9 възможни точки, записвайки 5 победи, три равенства и само едно поражение от литовския гросмайстор Паулиус Пултиневичиус. В последния девети кръг днес Сургюл направи реми с белите фигури с турския гросмайстор Емре Джан, който има със 125 точки по-високо ЕЛО от нейното.

При дамите единствено рускинята Лея Гарифулина завършва пред Салимова. Двете имат 6,5 точки, но Гарифулина има по-добри допълнителни показатели.

За Салимова участието в Откритото първенство на Исландия бе генерална репетиция преди старта на Турнира на претендентките за световната титла. Състезанието, в което ще участват осем от най-добрите шахматистки от цял свят, ще излъчи съперничката на китайката Цзю Вънцзюн в мача за световната титла през 2025 година. Турнирът в канадския град Торонто е от 4 до 21 април.