Калояна Налбантова постигна две победи и преодоля квалификациите на международния турнир по бадминтон във френския град Нант с награден фонд 15 хиляди долара.

Българката спечели в първия си двубой срещу угандийката Гладис Мбабази с 21:11, 21:13 за 25 минути. След това сънародничката ни направи обрат срещу германката Миранда Уилсън - 21:23, 21:10, 21:16 за 53 минути. Тя отстъпваше с 2:9 точки в третия гейм, но успя да изравни 14:14 и след нова силна серия затвори мача при 21:16.

В първия кръг на основната схема Налбантова ще играе срещу индийката Ира Шарма.

Другите българи не успяха да преминат пресявките. Иван Русев победи на старта в квалификациите Руне Ван Далм с 23:21, 23:21 за 51 минути, след което загуби от Хари Хуан с 21:23, 10:21 за 47 минути. Димитър Янакиев претърпя поражение от датчанина Каран Раджан Раджараджан с 21:10, 16:21, 15:21 за 61 минути.

В квалификациите при дамите Христомира Поповска, поставена под № 8, загуби от Жулиан Пирон с 19:21, 17:21 за 28 минути.

3-кратните европейски шампионки Стефани Стоева и Габриела Стоева са поставени под № 1 в схемата на двойки жени и ще започнат директно от втори кръг. В петък са срещите на дуетите Иван Русев/Илиян Стойнов и Христомира Поповска/Илиян Стойнов.