Кенийският бегач на дълги разстояния Ронекс Кипруто, който спечели бронзов медал в състезанието на 10 000 метра на световното първенство през 2019 година, е отстранен по подозрение за употреба на допинг. Информацията съобщиха от отдела за почтеност на атлетиката.

Кипруто е уведомен за обвинение, свързано с нередности в неговия биологичен паспорт на спортист, се казва информацията, каза AIU. Биологичният паспорт може да открие възможни нередности в кръвните стойности, оценени във времето, без спортист да е положителен за забранено вещество.

Кипруто беше само на 19, когато завърши трети на 10 000 на Световното през 2019 г. в Доха, Катар. Няколко месеца по-късно кениецът постави рекордно време на 10-километрово шосейно състезание във Валенсия, Испания. Кипруто завърши девето на същата дистанция на Олимпийските игри в Токио.