Рилски спортист победи Черноморец с 82:75 точки (27:13, 14:28, 21:21, 20:13) като домакин в Самоков във втория мач от полуфиналния плейоф в Националната баскетболна лига и изравни резултата в серията на 1:1 успеха.

Играе се до 3 победи от 5 възможни срещи, а домакин на следващите две ще е Черноморец в новата "Арена Бургас“ на 18 и на 20 май. При ново равенство и необходимост от пети двубой, той ще е на 23 май в Самоков.

Домакините на няколко пъти се откъсваха в резултата, а Черноморец ги догонваше. Самоковци направиха повече грешки (19-13), но спечелиха борбата под коша (50-29).

Домакините започнаха по-агресивно и изиграха силна първа част, в която натрупаха преднина от 27:13. Баскетболистите на Рилски спортист дръпнаха с 16 точки в първата минута на втората четвърт след точни стрелби на Чавдар Костов и Брандън Рандълф за 31:15, но бургазлии постепенно скъсиха дистанцията след добри изяви на Георги Боянов и Джордан Тъкър. Самоковци останаха без кош в последните две минути преди почивката и Черноморец изравни за 41:41 в края на първото полувреме.

Гостите първи вкараха кош след почивката, но със серия от 9:0 в началните 3 минути на третата четвърт Рилски спортист поведе с 50:43. Йордан Минчев даде тон на съотборниците си, вкарвайки 10 точки за 5 минути и помогна за аванс от 55:45 за домакините. Те водеха с 62:54 при оставащи минута и 40 секунди от частта, но Черноморец отново успя да изравни, отбелязвайки 8 безответни точки за 62:62 преди заключителния период.

Състезателите на Рилски спортист реагираха със серия от 9:0 за близо 3 минути игра в последната четвърт и се откъснаха със 71:62, но с успешни стрелби на Боянов и Николай Титков бургазлии се доближиха на 4 точки при 69:73 две минути и половина преди края. Рилски спортист не позволи да се стигне до обрат и постигна първи успех в серията, след като допусна домакинско поражение през уикенда.

Отличен мач за самоковци изигра Йордан Минчев, който бе най-полезен за победата с 26 точки и 11 борби. Освен Минчев за домакините се отличиха Чавдар Костов с 16 точки и 8 борби и Брандън Рандълф с 13 точки и 7 борби.

Георги Боянов бе най-полезен за Черноморец и завърши с 30 точки и 7 борби, а Джордан Тъкър се включи с 15 точки.

В другата полуфинална серия между Балкан и ЦСКА резултатът също е 1:1 победи и предстоят два мача в София.