Актуалният световен шампион Франческо Баная с Дукати спечели Гран При на Испания в MotoGP, което бе четвърто състезание за сезона. След успеха си на пистата в Херес той излезе начело в класирането.

Състезателят от Торино успя да се реваншира, след като направи падания в последните две състезания. Това е негова 13-а победа в кралския клас. Той тръгна от пета позиция, но веднага се нареди зад двата мотоциклета на KTM на Джак Милър и Брад Биндър, но успя да ги изпревари. Южноафриканецът Биндър завърши втори, а австралиецът Милър - трети.

Баная пристигна в Испания с 11 точки изоставане в класирането от Марко Бецеки в Дукати, но за следващото състезание - Гран При на Франция в Льо Ман, ще има 22 точки преднина пред сънародника си, който падна, както и 25 точки пред Биндър.

Австрийският отбор KTM, който класира двама състезатели на подиума в Херес, успя да излезе начело при тимовете.