Българските национали в свободен стил завършиха на шесто място в отборното класиране на Европейското първенство в Загреб, Хърватия, а Азербайджан защити позицията си от миналата година и триумфира пред Грузия и Турция.

Азерите спечелиха златни медали, благодарение на Алиабас Рзазаде и Хаджи Алиев, а страната стигна до още два сребърни и два бронзови медала. По формулата за точкуване борците от Азербайджан завършват със 150, следвани от грузинците със 137, турците със 115. Българските национали, които загубиха два финала във вторник, завършиха на шестото място със 73 точки.

Днес бяха изиграни финалните схватки в 5 категории, след които Турция грабна два златни медала, а Армения добави един към вчерашния. Така двата отбора се изравниха с Азербайджан по титли в класирането.

В категория до 61 кг. арменецът Арсен Харутюнян стана за трети път в кариерата си европейски първенец, след като надви с 5:2 албанеца Залимхан Абакаров. Той има още две титли от 2022 и 2019, но продължава да чака първата си световна след бронзовите медали от последните две години.

Трети станаха грузинецът Шота Партенадзе и турчинът Емра Орманоглу, а българският национал Ивайло Тисов отпадна на старта.

Таймураз Салказанов спечели злато за Словакия до 74 кг., след като надви с 3:1 точки на финала италианеца Франк Чомизо. Също като Харутунян, Салказанов вече има 3 европейски титли и 3 медала от световни първенства, но нито един от тях не е златен. Зад двамата финалисти завършиха Автанадил Кенчадзе от Грузия и Сонер Демиртас от Турция, като последният стана бронзов медалист без игра заради контузията на българския национал Али Умарпашаев.