Швейцарецът Стан Вавринка се класира за втори кръг на турнира от сериите "Мастърс 1000", който се провежда в столицата на Монако - Монте Карло. Състезанието е на клей.

В среща от първи кръг ветеранът, който участва с покана от организаторите, победи 35-ия в света нидерландец Тилон Грикспоор с 5:7, 6:3, 6:4 в мач, продължил 2 часа и 28 минути.

В първия сет двамата печелеха подаванията си до 5:5 когато Грикспоор проби на 15 точки, а след това спечели своето подаване за да поведе със сет аванс.

Във втората част Вавринка пръв спечели подаването на противника си. Това се случи в шестия гейм и малко по-късно изравни сетовете.

Решителната част започна с шанс за пробив за нидерландеца, но Вавринка се спаси и на свой ред проби, повеждайки с 3:1 гейма. Тогава последва спад в играта му и Грикспоор изравни геймовете, за да допусне нов пробив за 4:3. До края швейцарецът не позволи да бъде върнат и този пробив и в крайна сметка стигна следващата фаза в състезанието. Там той ще срещне осмия поставен Тейлър Фриц от САЩ, който почива на старта.