Ян Непомняшчи от Русия и Ди Лижън от Китай стартираха с реми мача си за световната титла по шахмат, който започна в Казахстан.

Двамата се съгласиха на реми след 49-ия ход и пет часа игра.

Инициативата бе у белите фигури, с които игра Непомняшчи, но Лижън се пребори за ремито.

Втората партия е на 10 април (понеделник), като трябва да стартира в 13:00 часа българско време.

Непомняшчи стигна до мача за титлата, след като победи в Турнира на претендентите през 2022 година. Той трябваше да спори за шахматната корона с норвежеца Магнус Карлсен, който отказа да защитава титлата си. При това положение на мястото на Карлсен играе китайският гросмайстор Дин Лижън, заел 2-ата позиция в Турнира на претендентите.

Титлата ще се разиграе в 14 партии с класическа контрола – 120 минути за 40 хода, след това 60 минути за 20 хода, както и 15 минути до края на партия с добавяне на 30 секунди за ход след 61-ия. Победителят може да стане ясен предсрочно, ако един от двамата шахматисти спечели 7,5 точки.