Марта Костюк и Варвара Грачьова ще играят във финала на WTA 250 турнира по върху твърди кортове в Остин, САЩ с награден фонд 259 303 долара. За двете това ще бъде първи финал в кариерата.

Поставената под № 8 Костюк победи на полуфиналите четвъртата в схемата и финалистка от Откритото първенство на Австралия през 2022 година Даниел Колинс с 6:4, 6:3 за 84 минути.

20-годишната украинка има 4 полуфинала на ниво WTA, но никога не е играла на финал.

"Специален момент за мен, много емоционален. Загубих 4 полуфинала преди този мач и не знаех какво да очаквам. Даниел е страхотна тенисистка, страхотна шампионка. Много съм щастлива, че срещата се разви по този начин", сподели световната № 52 Костюк след победата.

22-годишната Грачьова се справи с Кейти Волинец след 6:4, 5:7, 6:4.

Рускинята отстъпваше с 2:4 в третия сет, но спечели 4 поредни гейма и затвори мача след 2:24 часа игра. Единственият друг полуфинал за нея досега бе на турнир в Чикаго през 2021 година.