Бившият лидер в световната ранглиста при мъжете Новак Джокович е последният полуфиналист на Откритото първенство на Австралия. В четвъртфиналния двубой срещу руснка Андрей Рубльов, сърбинът се наложи с 6:1, 6:2 и 6:4 за малко над 2 часа игра. Четвъртият поставен в схемата на турнира Новак Джокович изравни серията от мачове без загуба на Откритото първенство на Австралия на 26, колкото има и легендарният Андре Агаси.

За Джокович, който преследва 22-ра титла от големия шлем и десети трофей от турнира в Мелбърн, предстоящият полуфинал на Аустрелиън Оупън ще бъде негов 44-ти на турнир от големия шлем, а следващият му съперник е Томи Пол от Съединените щати. Американецът се класира за полуфиналите, след като отстрани сънародника си Бен Шелтън с победа 3:1 сета.