Българският шахматист Иван Чепаринов заема 42-ро място на Световното първенство по блиц шах в Алмати, след като в първия ден на турнира събра 6,5 точки. Чепаринов събра актива си след като с белите фигури победи французина Себастиен Маз, американеца Кристофър Вуджин Йо и германеца Фредерик Сване. С черните фигури Чепаринов постигна още три победи. Те бяха срещу Денис Махнев, Ндерим Сарачи и Сумия Билгуун.

Българският шахматист завърши реми с поляка Ян-Кжищоф Дуда, но загуби от световния номер 1 Магнус Карлсен от Норвегия. Останалите поражения за Чепаринов бяха от Рауф Маммедов, руснака Денис Лазавик, арменеца Роберт Ховханисян и виетнамеца Мин Ле Туан.

Другият български представител Момчил Петков, събра 4,5 точки и е на 134-о място.

В класирането води американецът Хикару Накамура с 10 точки, следван от представителя на Нидерландия Аниш Гири и действащия световен шампион по класически и бърз шахмат Магнус Карлсен.