Норвегия спечели за девети път европейската титла по хандбал за жени.

На финала норвежките победиха Дания с 27:25 (12:15) и така защитиха титлата си от първенството преди 2 години.

През цялото първо полувреме на финала в "Арена Стожице" в Любляна датчанките, които са трикратни шампионки на Европа, водеха в резултата, като Норвегия изравни единствено при 2:2. На моменти преднината на Дания достигаше до 5 гола, но на полувремето Норвегия се оттегли с пасив от само 3 попадения при 12:15.

Хандбалистките на Торир Хергеирсон продължиха да топят изоставането си през вторите 30 минути на мача и стигнаха до второто си изравняване при 22:22 след гол на Марен Ордал. Норвежките поведоха за първи път при 24:23 чрез Кристине Брейстьол и до края не погледнаха повече назад.

Най-резултатна за победителките бе Нора Мьорк, която реализира 8 пъти във вратата на Дания. Брейстьол добави още 4 гола, а цели 4 други състезателки в състава на Хергеирсон останаха с по 3 попадения.

За датчанките, които играха на първия си европейски финал от 2004 година насам, когато отстъпиха със същия резултат на същия съперник, 6 гола наниза Луизе Винтер Бургор, а с 5 приключи Емма Фрийс.

В мача за бронзовите медали Черна гора се наложи над Франция с 27:25 (13:12, 22:22) след продължение. В редовното време мачът приключи при 22:22, като французойките наваксаха изоставане от 3 гола през второто полувреме.

В добавеното време Черна гора отново поведе с 3 гола и този път за олимпийските шампионки нямаше връщане.

Най-резултатни за Черна гора бяха Йованка Радичевич и Джурджина Яукович с по 6 гола. За Франция Естел Нзе Минко и Люси Грение приключиха с по 4 попадения.

За "Най-полезен играч" на турнира бе определена норвежката Хени Рейстад, която завърши европейското първенство с общо 46 гола. Нора Мьорк е голмайстор № 1 на шампионата с 50 точни попадения.