При леки превалявания премина първият състезателен ден от републиканското първенство по летен биатлон, което се провежда на Белмекен. Състезателите стартираха първо в спринтовите дисциплини в три възрастови групи при двата пола.

Владимир Илиев (Аякс) сбърка два пъти и спечели титлата при мъжете. Втори финишира Антон Синапов с четири грешки, но тъй като се състезава индивидуално, остава извън официалното класиране. Така на второ и трето място се класираха други двама представители на Аякс - Николай Тодоров и Момчил Кинов.

При дамите Милена Тодорова (Аякс) завъртя три наказателни обиколки и спечели спринта. Втора е Даниела Кадева (Банско 2019), а на трето място се класира Илияна Цветкова (Стамболово).

Васил Зашев (НСА) беше безпогрешен на стрелбището и триумфира в състезанието при младежите. Втори е Благой Тодев (Банско 2019), а трети е Валентин Карабаджаков (НСА).

Представителките на КОМ Мария Илиева и Александрина Георгиева завършиха на първо и второ място при девойките, а последното стъпало на подиума зае Десислава Джаджарова (НСА).

При юношите ст. възраст триумфира Константин Василев (Аякс) с една грешка. Почетната стълбичка допълниха Веселин Белчински (Сапарева баня) и Цветан Данаджиев (Аякс).

Лора Христова (НСА) сбърка веднъж и спечели златото при девойките ст.

възраст. На втора и трета позиция се класираха още две биатлонистки на НСА - Валентина Димитрова и Стефани Йолова.

Утре ще се състоят и преследванията във всички възрастови групи.