Резултатът от експеримент на журналистите от шведското автомобилно списание Vi Bilägarе потвърди, че обикновените бутони за функциите в колата са по-удобни от сензорните екрани, като използването им намалява и повече опасностите на пътя. Шофьорите прекарват средно 2,5 пъти повече време, използвайки сензорните екрани, отколкото с физическите бутони.

Проучването e сравнило HMI (интерфейс човек-машина) системи на дванадесет превозни средства. Единадесет от тях са модерни модели от различни производители, друго е 17-годишно Volvo V70 с разпръснати бутони на централната конзола. Изследователите измерват времето, необходимо на шофьора да изпълни четири прости задачи: включване на отопляемите седалки, повишаване на температурата в купето с два градуса, включване на отопляемото предно стъкло, намиране на конкретна радиостанция и нулиране на навигационната система.

Важно е било шофьорите да се запознаят с автомобилите и техните информационно-развлекателни системи, преди да започне тестването. Тестовете са проведени при скорост от 110 км/ч. При "старата школа" Volvo изпълнението на всички задачи отнема на водачите средно 10 секунди, през които колата изминава около 300 метра с тази скорост. От съвременните модели Dacia Sandero и Volvo C40 показаха най-добри резултати - съответно 13,5 и 13,7 секунди. Сензорните екрани на други машини се оказали по-малко удобни за работа. Например в MG Marvel R водачът е отделил 44,9 секунди за всички настройки. През това време колата е изминала 1,3 километра.

Средно шофьорите на съвременните автомобили прекарват 24,7 секунди за изпълнение на задачите – близо 2,5 пъти повече от автомобил без сензорен екран. По този начин проучването доказва, че конвенционалните бутони и превключватели позволяват на водача бързо да намери желаната настройка, докато сензорните екрани го разсейват повече в процеса на шофиране.