На 4 и 5 юни Ски парк "Картала" бе домакин на второто издание на планинския маратон Парангалица Рън. За първи път събитието бе проведено през 2021г, като предложи едно трасе на участниците – Вертикален киломер с дължина 4.7 км и 960м положителна денивелация. През 2022 освен Вертикален километър, състезанието включи още две дистанции Parangalitsa Half Sky – 23км/1300м D+ и Parangalitsa Sky Marathon – 44км/2400м D+.

На 4и юни, в 16:00 часа бе даден стартът на Parangalitsa VK – предизвикателното трасе с дължина 4.7км и 960м положителна денивелация. Стартът бе на долна станция на лифт "Картала“, а финалът бе на вр. Исмаилица. Времето бе динамично, но благосклонно към състезателите. Пръв в дисциплината премина Финала Димчо Мицов, който избяга вертикалния километър за впечатляващите 00:46:31. Минути след него завърши Николай Първанов, с време 00:50:43. Трети се нареди Никола Кондарев, който преодоля дистанцията за 00:52:08.

При дамите победителка стана Мария Николова, с време 01:00:25. Само с четири минути разлика, второто място спечели Антония Григорова, която избяга трасето за 01:04:45. Трета бе Снежана Терзиева, с време 01:10:27.

Награждаването започна в 19:00 часа, а наградите връчиха Владимир Милушев, Директор на Национален парк "Пирин“ и Дарина Тодорова, Управител на XCoSports България. За втора поредна година Parangalitsa VK е част от проекта на Международната федерация по скайрънинг – VK Open Championship. Състезанието бе и контролен старт за определяне на Националния отбор на България за предстоящото Световно първенство за юноши и девойки по скайрънинг в Андора в края на месец юли.

На следващия ден, 05.06., в 08:00ч. бе даден стартът и на новите две дистанции в състезанието – Parangalitsa Half Sky и Parangalitsa Sky Marathon, като Старт/Финалът и на двете трасета бе на начална лифтова станица "Картала“. Half Sky маратонът бе с дължина 23км/1300м D+, а Sky маратонът – с 44 км/2400м D+. И двете трасета преминаваха край втория най-стар резерват в България – "Парангалица". Красиви гори и мащабни гледки съпътстваха бегачите в надпреварата. Високата планина бе в лятна премяна, но отделни части от трасетата бяха запазили още снежни спомени от изминалата зима.

Подкрепителен пункт на х. Македония бе организиран за състезателите на двете дълги дистанции, като от тази точка 23 километровото трасе се насочваше към вр. Исмаилица и надолу към Финала, а 44 километровото трасе отвеждаше участниците по маршрут Е4 в посока Ангелов връх. През Павлев връх, вр. Канарата и долината Караланица, те достигаха пътя Семково - х. Македония, откъдето се връщаха към х. Македония и обратно по маршрут Е4 в посока вр. Исмаилица и финала в Ски център "Картала“.

Победител в първото издание на Parangalitsa Half Sky, 23К стана Георги Жеков, като избяга дистанцията за 02:13:56. След него се нареди Иво Андреев, с време 02:35:14. Трети премина Финала Асен Радулов, 02:44:34. При дамите победителка стана Калина Тенева, с време 03:26:46. Минута след нея финишира Снежана Терзиева - 03:27:59, а трета се нареди Росица Стефанова, 03:29:09.

В дългата дистанция - Parangalitsa Sky Marathon 44К, при мъжете призьор стана Александнър Спасов, който завърши с време 05:26:56. Втори премина Финала Владимир Милушев, с време 05:45:57, а трети се нареди Васил Васев, 06:00:44. Победителка при жените стана Кристина Николова, която преодоля трасето за 08:46:32. Втора се нареди Анелия Тошкина, с време 09:01:26, а третото място зае Оля Славчева, която достигна Финала за 09:36:29.

За скайрънинга:

Скайрънингът като спорт е създаден през 1992 година от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90те години на 20ти век, те поставят началото с първите състезания на Монблан и Монте Роса. Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници. Популярността на спорта продължава да расте и с включването на Пирин Ултра в Световните серии, България става част от това развитие.