Както знаете имаше сериозна криза с транспорта в София, като през цялото време това, което чувахме от кмета беше, че няма пари за увеличаване на заплатите. В крайна сметка държавата отпусна 15 млн. лева, за да бъде частично решен проблема поне за момента. Ние от "Възраждане" смятаме, че на първо място това не е справедливо, цялата страна да плаща за София, макар и да беше наложително. От друга страна София  може сама да си плаща разходите. Това заяви общинският съветник от "Възраждане" в СОС Деян Николов пред журналисти в Народното събрание. 

Ето какво още каза той по темата:

"Общинските съветници от "Възраждане", заедно с народните представители от София и от бюджетна комисия, направихме едни анализи, разчети и разработки, така че да решим стратегически проблема с финансирането в София. София стои върху една своеобразна златна мина, а именно строителния бранш. Както знаете в София има огромен проблем с презастрояването. 

От друга страна, таксите за разрешителни за строеж са символични и обидно ниски в цяла София., зависи от зоните, но средно около 10 лв. на квадратен метър. 

За сравнение, в повечето европейски градове, говорим за такси, които са между 200 и 500 евро на квадратен метър. В Букурещ са около 200 лв. на квадратен метър. Така че ние много изоставаме, таксата не е пипана повече от 15 години.

Има един голям проблем. Законът за местните данъци и такси не позволява таксата да се увеличава с повече от административните разходи, кито има в една община. Точно в тази връзка, понеже искаме справедлива такса, която да урегулира пазара без да го събори и доста повече приходи искаме да постигнем в Столичния общински бюджет, ще предложим и ще внесем днес една промяна в Закона за местните данъци и такси, която ще отвърже ръцете на Столична община и на всички общини в София.

Конкретно какво би означавало това за Столична община, СОС трябва да прецени коя е най-адекватна такса, като, според нас тя трябва драстично да бъде увеличена.

Към момента имаме около 30 млн. приходи от такси за разрешителни за строеж при тези 10 лв. Искаме таксата да бъде увеличена поне на 100 лв. и поетапно и до 200 лв. на квадратен метър. Така на първо време ще имаме допълнителни 300 млн. лв. в бюджета на София, а в средносрочен период около 600 млн. лева. Това е втора Капиталова програма. 

Бюджетът на София е 2.8 милиарда лева, а Капиталовата програма е 600 млн. лева. Ако се направи такава промяна, ще има достатъчно много пари за заплати на транспортни работници, медицински работници и други".