Днес Столична община излезе с позиция относно намерението на "Екобулпак“ да преустанови обслужването на цветните контейнери в 16 района на София. От организацията "Екобулпак България АД" също изразиха своето становище по темата.
"В нарушение на постигнатите договорености директорът на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) тенденциозно и неоснователно отказва достъп до депото за неопасни отпадъци "Садината“ на камионите на Екобулпак България АД, превозващи негодните за рециклиране отпадъци, сепарирани от системите за разделно събиране в Столична община", се казва в позицията.
Според организацията отказът на депото да приема негодните за рециклиране отпадъци от опаковки е довело до натрупване на големи количества отпадъци в базата ѝ, както и до запълване на капацитета на площадката и блокиране на процеса по предварително третиране на събраните от системата отпадъци.
Екобулпак България АД твърди, че многократно са изпращани сигнали до Столична община относно проблема - още от 2024 г.
Ето какво още пише в позицията на организацията:
Твърденията на Столична община, че Екобулпак България АД има "необичайно активно поведение“ точно по време на кризата със сметосъбирането, са неверни. Повече от година нашето настояване за среща и диалог с ръководството на Столична община остана без отговор, поради което Екобулпак България АД е принудено да преустанови обслужването на съдовете за разделно събиране в посочените 16 района на Столична Община, както и предварителното третиране на отпадъците от опаковки, считано от 06.11.2025 г., поради запълнен капацитет за приемане и складиране на отпадъци в резултат на неизпълнение на поетите договорни задължения от Столична община.
На следващо място бихме искали да обърнем внимание, че има съществена
разлика между понятията "рециклируем отпадък“ и "негоден за рециклиране
отпадък“. Рециклируемият отпадък става негоден за рециклиране, когато е
замърсен до степен, в която рециклиращите заводи не мога да го включат в
производствения процес, тъй като ще влоши качеството на рециклираната суровина. Негодните за рециклиране отпадъци, независимо от материала, могат да бъдат само депонирани. В този смисъл е съвсем нормално в сепарираните от системите за разделно събиране да има рециклируеми отпадъци, които обаче да са негодни за рециклиране, поради тяхното влошено качество. Изнесените от Столична община в публичното пространство снимки на отпадъци с твърдението, че отпадъците са рециклируеми, по никакъв начин не доказват, че те са годни за рециклиране и че са предадени от Екобулпак България АД.
Недоумение буди и твърдението на Столична община, че Екобулпак България АД се опитва да блокира системата за сметосъбиране в р-н Люлин, при положение, че от началото на кризата беше увеличена кратността на обслужване на цветните контейнери в този район. Напомняме, че обслужването на цветните контейнери не се заплаща от Столична община и съдействието от страна на Екобулпак България АД беше продиктувано единствено от увереността, че само чрез съвместните усилия на всички участници в процеса по управление на отпадъците могат да се постигнат добри резултати.
В заключение бихме искали да отбележим, че Екобулпак България АД не желае да прекратява обслужването на системата за разделно събиране в Столична община, но неизпълнението на сключените договори от страна на Общината прави невъзможно по-нататъшното осъществяване на дейностите по разделно събиране и предварително третиране на отпадъците от опаковки, поради изчерпания капацитет на площадката, на която те следва да се осъществяват. Искрено се надяваме, че комуникацията със Столична община в лицето на кмета г-н Терзиев може да бъде възобновена и да бъде организирана среща, на която всяка от страните да изложи позициите си и заедно да намерим решение на натрупаните проблеми.
Екобулпак България АД изразява своята готовност да възобнови нормалното обслужване на системата за разделно събиране при постигане на съгласие по спорните въпроси.



20:20 / 06.11.2025
7305





