Здравко Димитров. Заедно с него бе и кметът на района Георги Стаменов и заместник-кметът инж. Тошо Пашов, които представиха и предстоящите дейности до завършване на парка.
"Проектът върви с много добри темпове, а напредъкът от април месец до сега е впечатляващ. Видимо е, че реконструкцията се извършва качествено и дори предсрочно ще видим целия блясък на това прекрасно място в сърцето на града", коментира градоначалникът пред служители на районната администрация и изпълнителя на проекта.
"До края на седмицата ще поръчаме двете нови детски площадки, които ще са в по-голямата си част от дърво, за да се впишат в парковата среда. Фундаментът за тях вече e готов. Поръчваме и една част от настилките – шестсантиметров гранит и паваж 10 х 10, които са българско производство", каза Стаменов и поясни, че те пристигат поетапно, за да се редят своевременно, а успоредно с това се довършва коритото на големия шадраван, за да му се направи хидроизолация и облицоване.
Специално е поръчан и базалтов пясък за фугите. Чугунените стълбове също са българско производство, отливат се по индивидуален детайл и ще са с герба на Община Пловдив.
Изпълнителят на проекта от "Консорциум Дондукова градина" Михаил Иванов добави, че ежедневно на терен работят минимум по три багера, множество камиони и 20 работници. Следващите седмици те ще положат близо 1100 тона различните видове настилки.
В завършен вид първата градска градина, обявена за паметник на българската градинско-паркова култура ще има четири водни атракциона-освен съществуващия и централен фонтан, сух фонтан на входа и ромолящ зад сградата на Природонаучния музей.
Предвидено е и озеленяване, както и пейки за отдих. Проектът следва идеята на районния кмет паркът да бъде възстановен в максимално автентичния си вид, както е бил замислен от създателя си Люсиен Шевалас. За целта проектантите са потърсили визията отпреди последната реконструкция от 70-те години на миналия век.
Реконструкцията на Дондуковата градина е съгласувана с Националния институт за недвижимо културно наследство. Стойността й е 4 млн. лв., а средствата са осигурени от Фонда за устойчиво градско развитие.
Всички подземни комуникации – кабелна мрежа и напоителна система, в реконструиращата се Дондукова градина в район "Централен" вече са подменени. В момента се работи и по надземните съоръжения и настилки. Това видя на място кметът Здравко Димитров провери реконструкцията на Дондуковата градина в Пловдив
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
22:11 / 01.05.2025
Пръскат срещу кърлежи в Благоевград
20:33 / 01.05.2025
БСП събра видни стопански ръководители от миналото на Пловдив
20:40 / 01.05.2025
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
18:48 / 01.05.2025
Петър Куленски: Пазарджишко помни кръвта и подвига на героите
18:37 / 01.05.2025
Шофьори: Ето я причината, поради която минаваме през Кресна вече ...
16:18 / 01.05.2025
Актуални теми