71 проверки на 71 обекта на територията на Великотърновска и Габровска области са извършили експерти от Регионалната инспекция по околна среда и води в старата столица през март. Съставен е един акт и са издадени няколко наказателни постановления, обобщи за "Фокус“ Милка Асенова, експерт в Екоинспекцията.

Актът е за административно нарушение на юридическо лице – неводене на отчетност на отпадъците. Останалите санкции са три и са на обща стойност 27 000 лева.

"Едното наказателно постановление за 20 000 лв. е на "Кроношпан България“ ЕООД за неспазване на условие от Комплексно разрешително (КР) №570-Н0/2018 г., а именно: разпространение на миризми извън границите на производствената площадка“, посочват още от инспекцията.

Общо събраните суми по наложени санкции в предишни периоди са 4 505,06 лв. От получените суми 3 604,05 лв. са разпределени и преведени на съответните общини, на чиято територия се намират санкционираните обекти. Общините, получили най-големи приходи от наложени санкции, са Община Свищов (1 600 лв.), Община Велико Търново (1 600 лв.) и Община Лясковец (319,63 лв.).

В изпълнение на предписанието на РИОСВ и представен график за почистване на нерегламентирания замърсявания с отпадъци, Община Габрово е уведомила за извършено почистване на шест терена в землището на Габрово. Проверки на място установяват, че терените в кв. "Бойката“ и отсечката ул. "Индустриална“ до ГПСОВ са почистени от излезли от употреба гуми, местни пътища и ул. "Слави Ангелов“ – от строителни и едрогабаритни отпадъци, м. "Черната дупка“ – от смесени битови отпадъци и гуми.

РИОСВ – Велико Търново е възложила на Изпълнителна агенция по околна среда да извърши измервания за установяване на евентуално замърсяване на атмосферния въздух след пожара на Клетка №1 на Регионално депо Велико Търново, разположено в землището на великотърновското село Шереметя. Замерването е направено в село Малки чифлик и не са установени наличия на нито един от петнадесетте основни замърсители. Всички стойности са под границата на количествено определяне на метода. Станцията във Велико Търново също не е дала отклонения.

Извършени са проверки във връзка с получени сигнали за замърсяване на въздуха и миризма на дървесина от "Кроношпан България“ ЕООД в кварталите "Чолаковци“ и "Бузлуджа“ във Велико  Търново. При обходите не е усетена миризма, запрашеност на въздуха или друг проблем от производствената дейност на "Кроношпан България" ЕООД. Изисканата информация от "Кроношпан България“ ЕООД относно функционирането на пречиствателните съоръжения, наличие на аварии, както и справката от системата за непрекъснати измервания за дните, за които са подадени сигнали, показват спазване на нормите за допустими емисии, регламентирани в комплексното разрешително и липса на аварийни ситуации.

Проверени са сигнали за регулярно замърсяване на въздуха от производствената дейност на мебелна фабрика в Габрово и замърсяване на въздуха от предприятие за производство на мебели в село Царева ливада, община Дряново. Експертите са установили наличието на два котела с капацитет 186 kW, работещи на твърдо гориво (дървени изрезки) и използвани за отопление през зимния сезон. Съгласно нормативната уредба за чистотата на атмосферния въздух, двата котела не подлежат на контрол от страна на РИОСВ, тъй като тяхната мощност е под 500 kW. На площадката не са установени други горива, освен дървени изрезки. В предприятието в с. Царева ливада са разположени 4 бр. котли на твърдо гориво – пелети. Те се разпалват всяка сутрин около 06:00 часа и се погасяват около 16:00 часа. В котлите не се изгаря друг вид гориво, освен посочения. При извършения обход на площадката и извън нея не е установено задимяване и специфична миризма от изгаряне на гориво.