Зам.-кметът Стефан Стоянов: Очаквам една силна 2022 г. за икономиката на Пловдив

© Община Пловдив
Според него Пловдив през последните години е преобърнал съдбата си, превръщайки се в привлекателно място за стотици международни компании, които привличат в града активни работещи хора от цял свят. Експат общността наброява вече 20 000 чужденци. "В същото време стотици български предприемачи инвестират тук и изграждат новата българска индустрия“, подчерта Стефан Стоянов.
По думите му динамиката от последните две кризи (2008 и 2020 г.) показа, че пазарът на труда не се е променил драстично. "Второто тримесечие на миналата година бизнесът се възстанови като показателно за това е нивото на безработица, което се върна под 3% за града и около 4% за областта“, посочи още зам.-кметът.
Според Георги Стоев, съосновател на Trakia Tech, Пловдив създава инвестиционна гравитация за един голям географски регион. Последните изследвания на компанията му показват, че хората въвлечени в икономиката са 800 хиляди, а 70% от добавената стойност за града се произвежда от бизнес секторите, което не е характерно за другите градове в страната.
Лекторите във форума се обединиха около водещата роля на дигитализацията и иновациите за успешното бъдеще на бизнеса не само в България, но и в Европа. Теодор Радонов от представителството на Европейската инвестиционна банка в България представи данни, от които става ясно, че Европа все още изостава във въвеждането на цифрови технологии и дигитална трансформация. До момента Европа е инвестирала 1 800 млрд. евро в дигитализация, за сравнение САЩ и Китай са вложили 25 млрд. евро в тази посока.
На форума беше коментирана и връзката между бизнеса и образованието в подготвянето на специалисти. Беше споделен добрият пример с дуалното обучение, облачните технологии и въвеждането на базисни дигитални умения за младите хора. Бизнесът все още има нужда от специалисти в поддръжката, управление в производството, планиране в складовите наличности, работа с ERP системи. В панела дискутираха още за либерализацията на пазара на труда и гъвкавите решения за бизнеса - Георги Петков - Генерален мениджър в BTL Industries, инж. Антон Петров, EMBA, изпълнителен директор PPS Manufacturing, Борислав Минков – основател на Novarto.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
След проливния дъжд: Селата Кобиляк и Лехчево отново са под вода
20:53 / 06.05.2025
Авария остави курортни местности край Варна без вода
18:18 / 06.05.2025
В УМБАЛ Бургас спасиха дете, загубило съзнание след опасна игра
18:11 / 06.05.2025
Ръст на острите респираторни заболявания във Варна и областта и 2...
18:10 / 06.05.2025
150 порции войнишка боб чорба раздадоха в Кюстендил
17:19 / 06.05.2025
За 168-ми път църквата "Св. вмчк Георги Победоносец" в Смолян чес...
17:15 / 06.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21475) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19746) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12194) | 23% | ![]() |