Зам.-кметовете на Стара Загора Надежда Чакърова и Радостин Танев, заедно с началника на отдел "Образование“ Станимира Димитрова, посетиха три старозагорски училища, чиито сгради са паметници на културата, предаде репортер на "Фокус". Това са Второ основно училище "П. Р. Славейков“, Гимназия с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан“ и Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Лубор Байер“. Работното посещение бе насочено към проектите за STEM центрове и високотехнологични класни стаи. Надежда Чакърова, заедно с директори и ръководство, обсъдиха кандидатстването на учебните заведения по различни проекти, които дават по-широк спектър от възможности за надграждане на образователната среда. По време на посещението в трите учебни заведения, Радостин Танев представи и новата еко инициатива на Община Стара Загора.

"Виждате контейнерите за разделно събиране на отпадъците, които са екологичен умален вариант на тези, които има по улиците в града ни. Идеята е да рециклираме и да се учим да обръщаме внимание на това какво и къде изхвърляме в нашето ежедневие. Искам да ви запозная и с още една наша инициатива - конкурс за видеоклип на тема "Аз събирам разделно отпадъци от опаковки“. Призоваваме всички ученици да се включат, а ние обещаваме още интересни и ползотворни инициативи занапред“, обяви той.

"Разчитаме на вас да предавате екологичната инициатива на своите приятели и връстници и така малко по малко, с ваша помощ, да достига тя до още повече хора, за да бъдем заедно по-отговорни към околната среда“, допълни Надежда Чакърова.

Гостите бяха поздравени във Второ основно училище с "Облаче ле бяло“ в изпълнение на  четвъртокласничката Софи, а директорът на школото подари на зам.-кметовете символични подаръци. 

В Гимназия с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан“, Клубът по екология посрещна зам.-кметовете с презентация на всички свои еко идеи.

ПГ по строителство, архитектура и геодезия също се включи в зелената инициатива и кошчета за разделно събиране на отпадъци вече има на всеки етаж. Те показаха и вече реализираните STEM центрове и високотехнологични класни стаи, които има училището.

"Децата и учителите са изключително въодушевени и щастливи да работят в тези модерни кабинети. Практиката е изключително важна за нас, а тези класни стаи спомагат именно за нейното реализиране“, обясни директорът на ПГСАГ "Лубор Байер“ инж. Георги Славов.

Рени АТАНАСОВА