Изложба, посветена на Русе, е подредена в малката зала на ул. "Борисова“ 6 в Русе. Тя е традиционна и се провежда за шести пореден път. Инициативата се организира от Дружеството на художниците в града с председател Николай Колев.

Експозицията бе официално открита от заместник областния управител Георги Георгиев, заместник-кмета Златомира Стефанова и ръководителя на катедрата по промишлен дизайн към Русенския университет доц. д-р Йордан Дойчинов.

"Днес заставаме не просто пред картини, образи и форми — заставаме пред самото лице на Русе, създадено обаче не от тухли и камък, а от вдъхновение и порив към изящното. Творбите пред нас не говорят само за минало, те са мост между видимото и невидимото, между индивидуалното и общото, между човека и човешкото. В свят на разединение и бързина, именно изкуството ни връща към същественото. То е онзи тих зов, който ни приканва да се вгледаме навътре и да преоткрием смисъл в заобикалящото ни ежедневие“, каза Георгиев. По негови думи изложбата ни напомня за величието на Русе, затова, че градът ни е бил и продължава да бъде прозорец към света и "врата“ към българската модерност. "Нека продължим да подкрепяме развитието Русе като модерен, динамичен и културно богат град, който служи като пример за останалата част от България. Нека не забравяме, че нашият град е повече от сгради и булеварди, той е място на незабравими спомени и истории, място, където се съчетават история с бъдеще и традиции с новаторство“, допълни още заместник областният управител.

"В дни, в които Русе празнува своята сила и идентичност, Вие – творците от Дружеството на художниците ни напомняте с изразните средства на изкуството колко дълбока и жива е връзката ни с този град. Благодарение на Вашата инициатива, русенци и гостите на града могат да съпреживеят емоцията на родното място“, каза от своя страна заместник-кметът Златомира Стефанова. "Вашата работа съхранява не само културната памет, но и онази чувствителност, с която се гледа към родния град – с топлина, с внимание, с дълбоко лично отношение. Благодарение на Вас, Русе продължава да бъде град на духа и на културата. Приемете признателността ми за постоянството, с което утвърждавате Русе като средище на изкуство и творчески търсения.

Пожелавам Ви здраве, сили и нови вдъхновения, с които да продължите да обогатявате духовния облик на града ни“, заяви Златомира Стефанова. Тя добави още, че Русе не е просто географско място на картата на България, а усещане, дух, спомен и бъдеще. "Нека тази изложба ни напомни, че градът ни е такъв, какъвто го виждаме и създаваме заедно – с грижа, уважение и въображение“, сподели още тя.

"Често наричан "Малката Виена“ Русе е място, където историята и съвремието се преплитат в хармония. Истинската красота на Русе се крие в неговите хора — в тяхната гостоприемност, творчество и стремеж към развитие. Градът е дом на множество културни институции, които поддържат жив духа на изкуството и знанието“, заяви доц. д-р Йордан Дойчинов.

"За пореден път се опитваме да предадем красотата на любимия ни град и неговите изключителните и единствени като архитектура сгради в България. Стремим се да представим русенската архитектура по подобаващ начин. Радостен съм, че продължаваме красивата традиция русенци да видят притворени любимите си сгради и да усетят духа на своя град“, каза Николай Колев. Той обясни, че освен картини от Русе, има и редица пейзажи от околностите и най-вече река Дунав.

Експозицията ще може да бъде разгледана до 21 май, като тя включва близо 130 картини на 23-ма художници. Повечето от произведенията не са показвани досега. Представени са различни концептуални и естетически виждания, специфични със своята авторска индивидуалност. Основните методи, на които са заложили художниците, са маслените и акрилни бои, както и акварела, а също и графиката.