Възможностите на Аграрно-индустриалния факултет на Русенския университет бяха представени на Съвместната българо-румънска земеделска работна група

©
"Благодаря на ръководството на висшето учебно заведение за възможността да посетим Аграрно-индустриалния факултет и да обсъдим възможностите за засилване на партньорството не само в чисто научен план, но и в приложен. Размяната на идеи и знания между университети, изследователски центрове и индустриални предприятия води до създаване на иновации, които решават важни обществени и икономически проблеми. Например, съвместните усилия в сферата на селското стопанство, играят съществена роля за създаването на ефективни решения и справянето с продоволствените предизвикателства, пред които се оказваме изправени все по-често“, заяви Георгиев.
Той посочи още, че подобен тип колаборация осигурява на студентите и учените достъп до разнообразие от ресурси, идеи и подходи, които подобряват както качеството на обучението, така и изследователските процеси. "Образователните институции, когато работят в партньорство с фирми от реалния бизнес, се създават възможности за внедряване на нови знания и иновации в практиката. Именно по този начин се създава т.нар. висока добавена стойност, която всъщност е базата за устойчив стопански растеж“, категоричен бе заместник областният
управител. Не на последно място той отчете и ролята на изпълнителния директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева за провеждането на днешната инициатива. От своя страна ректорът доц. д-р Десислава Атанасова също заяви, че Лили Ганчева е партньор на университета от дълги години. "Убедена съм, че тази среща ще даде началото на много нови съвместни инициативи и проекти. Партньорите от Гюргево са ни много важни, особено с влизането ни в Шенген – превърнахме се в съвместна общност, където действително можем да работим заедно“, сподели доц. Атанасова и изрази надежда, че повече млади хора ще проявят интерес за продължаване на обучението си или провеждането на специализация тук.
В заседанието участва и областният управител Драгомир Драганов, който посочи, че е крайно необходимо и важно за цялата страна да се използват най-новите научни постижения в сектора на аграрната индустрия, които впоследствие да се внедряват в реалното производство. "Шенген ни дава още по-близки контакти и възможности за взаимодействие между институциите от двете страни. Перспективи за съвместни проекти са много и ние трябва да направим така, че да се възползваме от научната работа на преподавателите в Русенския университет“, каза Драганов.
"Окръжният съвет в Гюргево и Русенският университет имат зад гърба си много проекти, които са в сферата на земеделието, извънредни ситуации и дори инфраструктурата. Изследвания, иновации, дигитализация – това са трите фактора, обединяващи двата региона“, каза заместник-председателят на Окръжния съвет Георге Добре и посочи, че изследванията в Русенския университет отразяват съвременните тенденции на деня, динамиката и влиянието на земеделието върху икономиката.
В срещата от българска страна участваха още областният управител на Силистра Илиян Великов, главният секретар на Областната администрация в Разград Михаил Тодоров, директорите на Областна дирекция "Земеделие“ Владимир Тедески и на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Юлиян Йорданов, представители на Областна дирекция на Държавния фонд "Земеделие“, както и експерти от държавни институции в сферата на земеделието и животновъдството от двете страни. Областният управител на Силистра Илиян Великов също отчете ролята Асоциация "Еврорегион Данубиус“.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Увеличение на случаите на домашно насилие в Смолянско, отчита пол...
19:28 / 09.05.2025
Пожар в източната част на Пловдив
19:34 / 09.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21538) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19789) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12215) | 23% | ![]() |