Георги Николов“. Георги е млад мъж от Варна. Той учи в чужбина, има остър ум и светло бъдеще. На 20-ти септември 2015 г. обаче Георги остава завинаги на 21. Но позволява на други 4 живота да продължат, като става донор.
Георги никога не е имал сериозни здравословни проблеми и няма как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е напът да се спука и сложи край на живота му. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс.
Следвайки законовата разпоредба, че в България улиците се кръщават само на починали хора с особени заслуги за обществото, тази новаторската идея носи името "Анонимните герои". Преименуването на улица с име на донор е инициатива на граждани и създателите на проекта "Последният дар на човека", който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството в България.
Подобно на почти всичко друго – България е на последно място по трансплантации в Европейския съюз. Едва 13 са реализираните донорски с итуации у нас през 2022 г., а чакащите – близо 1000. Ако запазим сегашното темпо, ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички, чакащи към днешна дата.
"Последният дар на човека" е документален мултимедиен разказ за донорството на органи в България. "Последният дар на човека" отнема почти 6 години, за да бъде реализиран. През това време Александър Николов и Димитър Панайотов провеждат над 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.
Името на донор, спасил четири човешки живота, ще носи улица във варненския квартал "Аспарухово". Тя ще се казва "Във Варна вече има улица "Георги Николов" – кръстена на 21-годишен, който спаси четири живота

©