Водният оператор в Кюстендил – стабилен и с печалба

© Фокус
Архив
По думите му съвсем реална е била вероятността дружеството да фалира за втори път, след първия крах от 2009 година. " Спешно изготвих Оздравителна програма. Наложи се да поискам подкрепа от "Български ВиК холдин" ЕАД и да увеличим кредитния дълг с необходими финансови средства за неотложни плащания към доставчици, с цел неизпадане в несъстоятелност“, коментира Нешев.
Той посочи, че водещото във всичките му действия е било на първо място да се запазят хората, работещи в дружеството. "Получих доверието и подкрепата на колектива и синдикалните организации. Заедно, с цената на строга финансова дисциплина, успяхме да преминем през този критичен период и не допуснахме нито ден забава в изплащането на трудовите възнаграждения. Договорихме нов Колективен трудов договор с по-добри параметри за работниците и служителите“, заяви още Нешев.
Особено интензивно е работено върху изготвянето на собствен бизнес план 2022-2026 г. на "Кюстендилска вода“ ЕООД . След повече от 10 години, липса на такъв, през месец май 2023 година изработеният бизнес план е подложен на обществено обсъждане и приет от КЕВР.
"Едновременно с това се изработи и защити пред "Български ВиК холдинг" ЕАД и МРРБ стабилизационен план за техническа обезпеченост – целево осигуряване на средства през увеличаване на капитала на дружеството, за закупуване на автомобили с висока проходимост, багери, самосвали , измервателна техника, георадар, видеокамери за ревизионно обследване, машини за челно заваряване, машини за хоризонтално сондиране /безизкопно преминаване/, строителни машини, компютърно и офис техника“, посочи още бившият управител на ВиК дружеството.
В края на 2023 година е одобрен първият лот в размер на 3 270 000 лв. и тези активи са налице. През месец юли 2024 година "Български ВиК холдинг" ЕАД е приел и започнал процедирането на вторият лот в размер на 3 280 000 лв. за осигуряване на аналогична техника необходима за опериране на територията на Община Дупница.
"Друг важен момент са взаимоотношенията с общините. Завареното напрежение, враждебност и на места открита конфронтация в момента са заменени с доверие и партньорство от всичките седем общински ръководства, на чиято територия оперира дружеството. Прие се да се синхронизират инвестиционната програма на оператора и капиталовите програми на общините, като благодарение на тези обединени усилия се решават най-критичните за населението проблеми – резервоари , хлораторни, водохващания, водопроводи, мрежи“, каза Марио Нешев.
Според него "Кюстендилска вода“ ЕООД за първи път в своята история показа капацитет и квалификационен опит и успя ва да се регистрира през 2023 година в Камарата на строителите като строител за строежи от първа до пета категория. Този статут дава легитимност на извършваната от него инвестиционна и ремонтна програми и отваря възможността да участва в процедури и му бъдат възлагани за изпълнение инвестиционни проекти съгласно ЗУТ.
Относно финансовия резултат на дружеството, Марио Нешев посочи, че през 2022 година "Кюстендилска вода“ има 1 674 000 лв. финансова загуба, през 2023 година финансовата загуба е била 348 000 лв. За първото полугодие на 2024 година дружеството е на печалба с 78 000 лв.
"Тези данни показват, че дружеството е стабилизирано, няма никакви публични задължения, редовно обслужва задълженията си към доставчиците в падеж и може да съществува самостоятелно като устойчив търговски субект. В заключение искам да отбележа, че постигнатото през този период от две години и четири месеца е съвместен резултат на усилията и доверието на колектива, от една страна и обединената институционална подкрепа на общински кметове, Областна управа, "Български ВиК холдинг" ЕАД и МРРБ, за което изразявам искрената си благодарност“, допълни Марио Нешев.
Той посочи, че настоящият управител на дружеството - инж. Орманков, като част от досегашният екип от 2023 година има важна роля в тези успехи. "Налице е приемственост и му желая успех в предстоящата му работа“, каза Нешев.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Бедствено положение в силистренско село! Водата залива дворове!
22:21 / 05.05.2025
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
22:04 / 05.05.2025
13 посланици от 4 континента бяха във Видин, ето причината
21:44 / 05.05.2025
Пуснаха обществена поръчка за ремонт на над 50 км от важен път в ...
20:55 / 05.05.2025
Разлог съхранява традицията: Топене на китки в навечерието на Гер...
20:54 / 05.05.2025
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
20:14 / 05.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21450) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19732) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12183) | 23% | ![]() |