След пъстрата великденска изложба и празничната програма пред сградата на Община Стара Загора децата, техните учители и родители се отправиха към двора на Катедрален храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, където продължи традиционната инициатива "Писани яйца, шарени – 2026“.
По-рано през деня, на Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит д-р Киприан отслужи в катедралния храм Велик Маслосвет и Вечерня със св. Василиева литургия. За десета поредна година по време на службата бе извършен и чина по умиване на нозете на 12 избрани свещенослужители, дякони, иподякони и миряни – силен символ на смирението и християнската добродетел. По традиция след богослужението в двора на храма започна и боядисването на великденските яйца.
Заместник-кметът на Община Стара Загора с ресор "Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова приветства присъстващите и благодари за гостоприемството на митрополит Киприан.
"Ваше Високопреосвещенство, уважаеми директори на детски градини, уважаеми гости, скъпи деца, преподаватели и родители, с огромно удоволствие и вълнение днес за поредна година сме тук. Благодарим за гостоприемството да споделим този светъл празник в навечерието на Великден, да видим отново детските усмивки и как децата боядисват яйцата. От името на Община Стара Загора и от името на кмета Живко Тодоров ви пожелавам здраве, успехи, благоденствие и светлина във вашия път, във вашите семейства и в професионалното развитие. Нека винаги бъдем по-добри хора. Светли празници!“, пожела Надежда Чакърова.
С благослов към всички участници Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит д-р Киприан даде начало на боядисването на яйцата в двора на храма.
Отец д-р Йордан Карагеоргиев също поздрави присъстващите, като подчерта, че българските православни традиции носят доброта и духовна топлина, с които всички да посрещнат Възкресение Христово със смирение и радост.
С много вълнение децата боядисаха великденските яйца, като по традиция първото бе в червено – за здраве и благословение. Усмивките, багрите и детското въображение отново превърнаха двора на храма в истински празник на българския дух и християнските ценности.
В инициативата се включиха децата от ДГ № 1 "Звънче“, ДГ № 2 "Зорница“, ДГ № 3 "Ян Бибиян“, ДГ № 4 "Бреза“, ДГ № 5 "Мечо Пух“, ДГ № 6 "Камбанка“, ДГ № 7 "Светулка“, ДГ № 8 "Българче“, ДГ № 9 "Липа“, ДГ № 10 "Светлина“, ДГ № 11 "Загоре“, ДГ № 13 "Пролет“, ДГ № 17 "Знаме на мира“, ДГ № 20 "Мир“, ДГ № 23 "Кипарис“, ДГ № 25 "Ален мак“, ДГ № 26 "Лилия“, ДГ № 29 "Славейче“, ДГ № 31 "Слънце“, ДГ № 34 "Райна Княгиня“, ДГ № 35 "Свобода“, ДГ № 55 "Незабравка“ – с. Хан Аспарухово, ДГ № 58 "Звездица“, ДГ № 66 "Детски рай“ и ДГ № 68 "Патиланско царство“, както и Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора и Центърът за социална рехабилитация и интеграция за възрастни хора с психични разстройства.



18:30 / 09.04.2026
2493




