Необичаен гостенин се настани за няколко месеца като в безплатен хотел в Зоологическата градина във Варна, научи "Фокус".

"Голямата и непокрита площ на нашите езера често представлява интерес за мигриращи диви птици. В случая това беше Зимно бърне (Anas crecca). Красивият мъжки се засели при нас през зимния период и остана няколко месеци до началото на пролетната си миграция.

Може би някои от вас са успели да го видят тактично сгушен в растителността на едно от езерата или пък нежно придружаващ една от женските ни зеленоглави патици.

Зимните бърнета са най-малките патици, които се срещат у нас.

Изграждането и поддържането на подходящи влажни зони може да повлияе опазването и защитата на много видове животни. По този начин човека може да предостави подходящи местообитания за дивите видове, където те да се размножават и обитават", съобщиха от Зоопарка.

Зимно бърне (Anas crecca) изглеждаща почти като бекасова птица в полет, с тесни, заострени криле и къса шия. Дължината на тялото е около 30-38 cm, размаха на крилете около 58 cm и тежи около 200-450 g.

Мъжкият в брачно оперение има кестенява глава, със зелени страни, като зеленото е оградено с тънка жълта ивица. Страните на подопашието са светложълти, оградени с черно, забелязващи се отдалеч. Надлъжно по сивото тяло има хоризонтална бяла ивица.

Женската е кафява с надлъжни тъмни резки и петна. Плуващите птици приличат на женското лятно бърне, но се отличават по: дребните размери; малкия клюн, често с малко оранжево в основата; сравнително тъмната презочна ивица и липсата на тъмна ивица върху бузите, поради което главата изглежда доста едноцветна; страничното светло петно в основата на опашката; подбрадието и гърлото не са така ясно жълтеникавобели.

Този вид птица гнезди практически в цяла Европа и Азия. Зимува в Африка, южните части на Азия. Обитава гъсто обрасли крайбрежни участъци.

Птицата е научно наименувана от Карл Линей в неговото издание от 1758 г.