Варненци: Това ли е най-необяснимото нещо в града
©
Асансьорите за лица с увреждания бяха монтирани през 2007 година. Първите във Варна бяха изградени на централния подлез и на този до Районния съд.
Тези дни стана ясно, че в бюджета на Община Варна за 2025 година ще бъдат заложени средства за изготвяне на технически паспорти на всички 55 подлеза в града. Това ще даде ясна представа за състоянието им и ще може да се планират качествено ремонтите и поддръжката им. Паспортизацията включва геодезическо заснемане, визуално и инструментално обследване на съоръженията. Целта на геодезическото обследване е да послужи като база за последващото проектиране, а чрез обследванията да се изведат параметрите на намеса в конструкциите при провеждане на ремонтните работи, като се дадат насоки за прилагане на подходящи методи за изпълнението им.
Резултатите от измерванията ще дадат на предварителен етап количествата на необходимите групи възстановителни дейности по отделните елементи на конструкцията на подлезите, които по късно ще се прецизират. Въз основа на обследването може да се изготви и експертно становище за сеизмичната осигуреност на всяко от съоръженията.
Ако имаше подготвени технически проекти, сега щяхме ударно да ги реновираме, осветим, да изградим модерно видеонаблюдение, настилки и таваните да спрат да падат. Но, уви! Готови проекти за такава мащабна модернизация нямаше, бе написал преди време кметът на Варна Благомир Коцев.