Президентът Радев вчера обяви, че ще внесе, каквото право има, предложение в Народното събрание за провеждане на референдум за влизането на България в еврозоната. И тези, които умрат Брюксел и чуждите посолства да ги галят по главичките, ревнаха като един. Защото няма никакво съмнение, че решението не е икономическо, а политическо. Това заяви общинският съветник от МК "БСП за България" в СОС Ваня Григорова във Facebook.

Ето какво още каза тя:

"Продължаваме промяната", "Демократична България4, ГЕРБ, ДСП Ново начало, вкл. някои вътрешни или близки до БСП лица се надпреварват да се кълнат във вярност, но не на българските граждани, които уж представляват.

Нищо противоконституционно няма в провеждането на референдум за еврото. Ни-що. Решението на Конституционния съд, което реферират, е угодническо. Да, конституционните съдии имат право да вземат каквото решение искат. И аз имам право да го коментирам, когато ме засяга. Основната теза на КС е, че провеждането на референдума е в противоречие с чл. 4, ал. 3 на Конституцията, която гласи:

"Република България участва в изграждането и развитието на Европейския съюз".

Значи, според съда, ако отложим приемането на еврото, не участваме в изграждането на ЕС. Но има куп държави членки, които са приети в съюза ПРЕДИ България и не са приели еврото. И не дават знак, че имат намерение да го правят - Дания, Швеция, Полша, Чехия, Унгария, Румъния.

Те също ли не участват в развитието на ЕС?

Тази седмица парламентът отхвърли отново искане за провеждане на референдум. Очаквам да направят същото и с предложението на Радев.

Но има и нещо много хубаво в целия този цирк. Демокрация означава народовластие, т.е. управление, което произтича от волята на народа. Сега наблюдаваме саморазвенчаването на самоопределилите се като "демократи", които си късат ризите, за да не се провеждат референдуми, за да НЕ чуят волята на народа.