В Университет "Проф. д-р Асен Златаров" се дискутираха възможностите за развитие в областта на космическите и високите технологии

©
Г-жа Гершензон възнамерява да локализира дейността си в Бургас, като целта на посещението й в Бургаския държавен университет е да се обмисли една бъдеща колаборация между бизнес и научна среда. Тя сподели, че притежава над 30-годишен опит в проучвания за космически разработки. Фирмата й е специализирана най-вече в това да преобразува информацията в изображения. Тя сподели, че могат да предоставят съоръжения, които да трансферират този тип информация, но едно от най-важните неща е да има обучени кадри, които да преподават на студенти за това как да използват тази техника.
Всички в срещата се обединиха в обща идея - студентите да имат възможност и достъп до реална обучителна среда, относно трансформирането на информация от сателит във време най-близко до реалното. В подобно обучение могат да бъдат обхванати не само студенти, но и ученици.
На въпрос от страна на проф. Бозов дали може да се създаде специалност, свързана със сателитните изображения и изкуствен интелект, д-р Веселин Василев от CASTRA спомена, че може да се направи съвместна магистърска програма в университета или курс, както и да се интегрира във вече съществуваща специалност.
"Пред нас стоят три възможности. Първата от тях е следдипломна квалификация, втората е магистърска програма с работно заглавие: "Сателитни изображения и изкуствен интелект“ и на трето място – лятна академия за деца“, каза проф. Бозов.
По време на срещата се обсъдиха възможности за съвместно участие в програми за финансиране.
Преди официалната част, проф. Сотир Сотиров и проф. Станислав Симеонов показаха на гостите лабораторията по интелигентни системи, оборудвана с най-висок клас техника и демонстрираха какво може да се прави с нея. Учените показаха и суперкомпютъра на лабораториите. Той е с 64 хил. ядра и може да се нарече Суперкомпютъра на Югоизточна България. Проф. Сотиров и проф. Симеонов поясниха, че до сградата е прекарана оптична свързаност (12 влакна), позволяваща връзка с университетската мрежа и независим достъп с пропускателна способност 10G.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
След проливния дъжд: Селата Кобиляк и Лехчево отново са под вода
20:53 / 06.05.2025
Авария остави курортни местности край Варна без вода
18:18 / 06.05.2025
В УМБАЛ Бургас спасиха дете, загубило съзнание след опасна игра
18:11 / 06.05.2025
Ръст на острите респираторни заболявания във Варна и областта и 2...
18:10 / 06.05.2025
150 порции войнишка боб чорба раздадоха в Кюстендил
17:19 / 06.05.2025
За 168-ми път църквата "Св. вмчк Георги Победоносец" в Смолян чес...
17:15 / 06.05.2025
Актуални теми