Днес от 17.00 часа в Лапидариумa на Регионален исторически музей – Русе ще се проведе Международен ден на лешояда в партньорство с Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), съобщиха от РИМ - Русе. Събитието е част от проект "Нова надежда за египетския лешояд“ и проект "ПрилеПтици – нашите летящи приятели“ на Сдружение "Приятели на музея“ по Програма "Култура“ на Община Русе, направление "Творчески проекти в областта на изкуствата и културата“.

Ще се организират ателиета за деца за изработка на маска с образа на египетски лешояд, макет на египетски лешояд, снимка с лешояда, интерактивни предизвикателства – "Лешоядобол“, "Одисеята на египетския лешояд“,  пъзели, игри за храната на лешоядите. Ще бъде представено и помагало "МИГРАЦИЯТА –  ВЕЛИКОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ НА ПРЕЛЕТНИТЕ ПТИЦИ. ДНЕВНИ ГРАБЛИВИ ПТИЦИ – ЛЕШОЯДИ И СЪЩИНСКИ ХИЩНИЦИ“

Лешоядите са санитарите на природата, които спират разпространението на заразни болести по животните и хората.

В миналото в България са гнездили четири вида лешояди – брадат, черен, белоглав и египетски. Днес за възстанояване на брадатия лешояд работят няколко неправителствени организации.

Популацията на египетския лешояд на Балканите за последните 30 години е намаляла с повече от 80%.  Основните заплахи за него са нелегалнотo използване на отрови, токовите удари от необезопасени електрически стълбове, унищожаване на местообитанията му, безпокойство и бракониерство. Българско дружество за защита на птиците работи по опазването на този емблематичен вид още от създаването си, като през последните години усилията обхващат целия миграционен път на египетския лешояд: от Балканите, през Близкия изток, до Африка.

Инициативите, посветени на Международния ден на лешоядите се организират в рамките на проект "Опазване на египетския лешояд по миграционния му път“ (LIFE16 NAT/BG/000874), който стартира през юли 2017 г.  с финансовата подкрепа на програма LIFE на ЕС и Фондация "Левентис“. Проектът цели опазването на най-източната популация на египетския лешояд (Neophron percnopterus) в Европа, чрез прилагане на спешни природозащитни мерки за елиминиране на най-сериозните известни заплахи за вида в гнездовите му територии и по пътя на миграция.