Община Пловдив обяви обществена поръчка за демонтаж и събиране на отоплителни устройства за битово отопление на дърва и/или въглища от жилищни имоти, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на отпадъци от метали, предаде репортер на "Фокус".

Процедурата ще се проведе по реда на пряко договаряне. Община Пловдив четири пъти е обявявала процедура по реда на "публично състезание“, за да бъде избран изпълнител за дейностите, включени в предмета на обществената поръчка, като в три от случаите решението за класиране на участниците е влязло в законна сила, в процедурата е имало само по един класиран участник и преди подписването на договора, участникът, класиран на първо място е депозирал отказ от сключването на договор. За община Пловдив единствената законосъобразна възможност е била да се прекрати процедурата по ЗОП и същата да бъде обявявана отново.

Сега са отправени покани до две конкретни фирми - "Природа консулт“ ЕООД и "Моби - шоп“ ЕООД. Поръчката е на стойност 130 415,70 лева без ДДС. Компаниите трябва да отговорят на отправеното предложение до 29 май включително, а на следващия ден ще се отворят заявленията. Избраният изпълнител трябва да извърши демонтаж и събиране на отоплителни устройства за битово отопление на дърва и/или въглища от жилищни имоти, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на отпадъци от метали. 

Обхватът на работа включва следните основни последователни действия от страна на изпълнителя: демонтаж на старите отоплителни устройства на дърва/въглища и прилежащите им елементи в жилищните имоти на лица, сключили договор с Община Пловдив за подмяната, посочени от Възложителя в изричен списък;

изнасяне, натоварване и транспортиране на демонтираните отоплителни устройства и прилежащите им елементи до площадка, притежаваща необходимите документи за временно съхраняване и оползотворяване с код R12 и R13 от Приложение № 2 към § 1, т. 13 от ЗУО; претегляне на кантар на доставените демонтирани отоплителни устройства и разтоварване на площадката;

последващо третиране – разделяне, сортиране на получените метални отпадъци по вид, наименование и код съгласно Наредба № 2 за класификация на отпадъците и видове метали; претегляне и предаване на отсортираните метални отпадъци, преминали през процеса на третиране за последващо оползотворяване с цел рециклиране; превеждане на получените приходи от предадените метални отпадъци по банкова сметка на възложителя.

За всички тези дейности ще е необходимо изготвянето на необходимите документи, доказващи произхода на отпадъка и неговото управление, от момента на образуване до момента на крайно оползотворяване с цел "Рециклиране“.

Прогнозното общо количество на отоплителните устройства, които трябва да бъдат демонтирани и подложени на последващо третиране, е 3960 броя, разпределени по видове както следва: Печка на дърва и/или въглища - 3500 броя; Камина/готварска печка на дърва и/или въглища - 350 броя; Котел на дърва и/или въглища - 110 броя.

Обществената поръчка е в изпълнение на Проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Пловдив чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“, финансиран чрез Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансиран от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд и от националния бюджет на Република България. Специфичната цел на проекта е да се подменят отоплителните устройства в жилищата на лицата, които използват за отопление уреди/устройства/ с твърдо гориво (дърва и въглища), с алтернативни високоефективни отоплителни устройства /системи - на природен газ, електричество, пелети и свързване към топлофикационната система. Съгласно изискванията на финансиращия орган, община Пловдив трябва да демонтира старите отоплителни устройства на твърдо гориво (печки, камини, готварски печки, котли) да ги събере и да ги предаде за последващо третиране по реда на чл. 39, ал. 3 от ЗУО на лица, извършващи дейности с отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ) с битов характер. Целта на

обществената поръчка е да се избере изпълнител, който да изпълни дейностите по демонтаж, събиране, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на получените отпадъци от метали, в съответствие с действащите нормативни актове в Република България. 

Липсата на избран изпълнител за дейностите по демонтаж, събиране, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на получените отпадъци от метали, поставя в риск общината да не изпълни една от ключовите дейности по проекта и да не успее да изпълни своите ангажименти по подписания договор за безвъзмездна финансова помощ с Управляващия

орган на Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.“ Крайният срок за изпълнението на проекта, съгласно подписания АДБФП е до дата 31.12.2023 год., като дейностите по демонтаж, събиране, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на получените отпадъци от метали следва да са приключили до дата 31.08.2023 г.

Това от своя страна поставя в риск изпълнението на проекта и верифицирането на разходите на общината от управляващия орган. Съществува реална опасност община Пловдив да получи 100% финансова корекция при изпълнението на проекта, при неизпълнение на описаните по-горе дейности по демонтаж, събиране, транспортиране, последващо третиране и предаване за рециклиране на получените отпадъци от метали. Стойността на подписания между Община

Пловдив и МОСВ договор за безвъзмездна финансова помощ е в размер на 13 862 232,11 лева.