От 20.30 часа на площад "Съединение" се проведе вечерна проверка по повод 138-та годишнина от Съединението на България и празник на град Пловдив, предаде репортер на "Фокус". Тя започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от наводненията в Югоизточна България. На събитието присъстваха президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Росен Желязков, кметът на града под тепетата, официални лица и граждани.

Денят започна с благодарствен молебен. Той бе отслужен от митрополит Николай в катедралния храм "Успение Богородично".

За празничното богослужение дойдоха десетки миряни. Сред тях бяха кметът Здравко Димитров и председателят на Общинския съвет Александър Държиков, министърът на културата Кръстю Кръстев, областният управител Илия Зюмбилев, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, народни представители, районни кметове и общински съветници.

След молебена беше отдадена почит и на Гаврил Кръстевич, главен управител на Източна Румелия със столица Пловдив от Освобождението през 1978 г. до Съединението на България през 1885 г. Венци и цветя бяха положени пред неговия  паметник, издигнат преди около две години в  двора на катедралния храм.

С цветя бе обкичен и барелефъг на майор Райчо Петров на площад "Римски стадион". Той е единствената жертва на 6 септември 1885 г., но и до днес в паметта на всеки пловдивчанин е закодиран споменът за "капитан Райчо".

Десетки хора на духа и културата се събраха точно в 12,00 часа по обяд в зала "Съединение" на Историческия музей, където кметът Здравко Димитров и председателят на Общинския съвет Александър Държиков отличиха музиканта Огнян Видев и актьора Стоян Сърданов с най-високата награда на общината  –  "Почетен гражданин на Пловдив". Двамата артисти получиха поздравления от министър Кръстю Кръстев и заместник-кметът по култура на общината Пламен Панов, които неотлъчно участваха във всички събития в празничния ден.   

"Както преди 138 години, когато направихме Съединението, така и сега Пловдив е символ на толерантност и разбирателство. В нашия град живеят добри хора и се уважаваме, независимо от етнос или религия. Така е било и ще бъде. Само чрез единност можем да постигнем мечтите си. Това е заветът на Съединението", коментира Димитров.