Първият хеликоптер в помощ за гасене на пожарите у по механизма за гражданска защита на ЕС вече е у нас.
Машината е от Унгария и кацна на летището в Пловдив. До края на деня ще дойдат още два хеликоптера, а четвърти – в понеделник. Те са Чехия, Словакия, и Франция.
Очакваме утре да пристигнат и два самолета от Швеция.
Това обяви на брифинг на кризисния щаб за огненото бедствие към МВР Тони Тодоров, зам.-министър на вътрешните работи.
Тодоров благодари на европейските партньори за помощта и обяви, че летателната техника ще бъде насочвана според ситуацията.
Във връзка с пожара край Лесово пък е потърсена помощ по договора за тристранно сътрудничество между България, Турция и Гърция.
"Динамична и тежка е ситуацията в страната – в момента органите на МВР участва в потушаването на 97 пожара“, каза Николай Николов, бивш директор на пожарната, а в момента съветник на вътрешния министър.
По думиту му най-тежко е положението на четири места – пожарът в Лесово, в Илинденци, община Струмяни, в Трън и село Николово, Русенско.
Директорът на Главна дирекция "Национална полиция“ Захари Васков отправи апел към гражданите стриктно да спазват указанията на полицията и напомни, че когато се налага евакуация, това е в защита на техния живот.



20:53 / 27.07.2025
1427





