От 1 юли 2024 г. в България влязоха в сила нови цени за топлинна енергия, които би трябвало да облекчи бюджета на много домакинства – средно понижението за страната ще е 8,47%. Решението, прието от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), показва значителни разлики в цените на топлинната енергия в различните региони. Някои области ще се радват на значително по-ниски сметки, докато в други разликата е по-малка. Решението за утвърждаване на цените в сектор "Топлоенергетика“ важи за следващия едногодишен ценови период от 1.07.2024 г. до 30.06.2025 г.

Клиентите във Варна и Разград ще плащат най-много за топлинна енергия през този отоплителен сезон. За "Веолия Енерджи Варна“ новата цена е 131,86 лв./MWh, а за "Топлофикация Разград“ тя е 131,08 лв./MWh. Високите стойности в тези области са над средните за страната и са резултат от местни фактори и различия в ценообразуването.

След Варна и Разград, сред градовете с най-скъпо отопление, са Велико Търново и София. В столицата, където "Топлофикация София“ обслужва над 1 милион души, новата цена е 128,25 лв./MWh, което е значително намаление от предложените 30%, но все пак цената е на по-високи нива. Намалението за София е 7,02% спрямо предишния период, което макар и значително, не успява да доведе до по-ниски стойности заради структурата на разходите на дружеството.

От друга страна, най-евтино ще излиза отоплението на жителите на Бургас, Плевен и Сливен. В Бургас цената за клиентите на "Топлофикация Бургас“ се понижава с 14,11%, достигайки най-ниското ниво в страната – 81,77 лв./MWh. Бургас е пример за най-силното понижение, което показва усилията на КЕВР за преразглеждане на разходите и оптимизиране на тарифите.

В Плевен цената е 90,02 лв./MWh, което е с 7,14% по-малко от предишната година, а в Сливен жителите ще плащат 93,34 лв./MWh – понижение с 10,41%. В Русе също е регистрирано значително намаление от 11,98%, като новата цена е 92,92 лв./MWh.

За да достигне тези стойности, КЕВР направи прогнози на основните елементи, формиращи крайната цена. Прогнозата за цената на природния газ, важен компонент в ценообразуването, е 63,56 лв./MWh. Прогнозната цена на въглеродните емисии за периода е 70 евро за тон СО2, пише businessnovinite.bg. Тези стойности са определени въз основа на международните цени и тенденции.

Големите различия в цените на топлинната енергия за различните градове показват, че макар всички домакинства да се възползват от средното намаление от 8,47%, цените остават значително по-високи в някои региони. Клиентите във Варна, Разград и София ще продължат да плащат повече от средното, докато Бургас, Плевен и Сливен предлагат значително по-евтина топлинна енергия