Освещаването на новия параклис на Момчиловци, носещ името на Светите безсребърници Козма и Дамян ще се извърши на 02.11.2025 г. (неделя) от 12:00 ч. Така плеядата от пазители на християнството в селото ни вече наброява 31. След водосвета в новия параклис е предвидена благословена трапеза за всички присъстващи, съобщи кметът на селото Сийка Суркова.

Тя припомни, че строежът на малкия православен храм е започнал през юни тази година, с инициатор и ктитор Лазар Гучев. Каузата привлече много хора - дарители, строители и благочестиви християни, готови да помогнат в начинанието. Мястото, където се издига параклисът е дарение от семейството на Станка Кирянова. За цялостното му завършване сумата достигна 35 000 лв., като 22 410 лв. са дарените средства от вярващи християни, в това число 8 600 лв. са събрани от продажба на гоблени, предоставени за каузата от семейството на Павлина Колева, а близо 2 000 лв са парите от дарителските кутии. Освен това фирми и жители на Момчиловци са дарили строителни материали и доброволен труд.

31-ия параклис край Момчиловци се намира на ключово място - по туристическата пътека “Торнал е Тодю", малко преди Дупчов камень. Той допълва и друг туристически маршрут по пътя на вярата, по който параклисите вече наброяват 10.