Над 120 първокласници от СУ "Гео Милев“ Варна ще станат част от здравнообразователната програма за превенция на инсулта "БЪРЗИ ГЕРОИ 112.Във Варна програмата са провежда за първи път, предаде репортер на Агенция "Фокус". 

Програмата "БЪРЗИ ГЕРОИ 112″ обучава деца на възраст между 6 и 9 години, като използва естествения им ентусиазъм да споделят знанията си, за да научат всички в семейството как да разпознават и реагират при инсулт. Реално едно дете предава своите нови знания и умения на шест възрастни (двама родители и четирима баби и дядовци). Като основа на програмата е заложено златното правило, че ако потърпевшите или хората около тях действат уверено и потърсят спешна медицинска помощ в първите три часа на удара, има 90% вероятност инсултът да бъде преживян без никакви последици.

Реализирането на здравнообразователната програма "БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ ще обхване всички паралелки от 1 клас на СУ "Гео Милев“, ще стартира в началото на месец февруари и ще бъде с продължителност 5 календарни седмици. То се осъществява с незаменимата подкрепа на CluneTech и фондация "Сърце до сърце за България“. Обучението е съобразен изцяло с възрастта на децата, целият обучителен процес е разработен от специалисти по невроконгнитивни нарушения, университетски преподаватели, училищни педагози и детски психолози.

По време на програмата, по забавен и интуитивен начин, участващите деца ще придобият жизненоважни знания и умения как да разпознават симптоми на инсулт и какво да направят, за да спасят своите близки. Те ще получават мисията да повишат здравната култура на семействата си и така да спасят любимите си хора от тежките последици от инсулта.

Здравнообразователната програма за борба с инсулта "БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ стартира в България през април 2021 г. е подкрепена от Световната организация по инсулт, Angels Initiative, Българското дружество по неврология, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието. Тя е част от инициативата "Училища за здраве в Европа“ на Световната здравна организация и ЮНЕСКО. За учебната 2021-2022 г. участваха 121 български училища и детски градини; 470 учители станаха посланици на програмата и бяха обучени 3900 деца. Това означава, че животоспасяващите знания за борба с инсулта са достигнали до над 23 000 души в България.

Според статистиката на НЗОК за изминалата година, най-много случаи на инсулти са регистрирани в региона на Варна. Според Световната организация по инсулт, един от всеки 4-ма възрастни ще получи инсулт през живота си. България е на първо място в Европа като страна, в която инсултът е най-често срещаната причина за загуба на любим човек от семейството.