Отборът на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство и туризъм "Никола Вапцаров“ - Чепеларе е единственият ученически в България, който ще участва в престижното международно състезание за енергийна ефективност Shell Eco-marathon тази година през май в Нагаро, Франция. Учениците заедно със своя ръководител ще покажат изобретеният от тях прототип на електромобил, който бе тестван миналата седмица в родопския град. Учениците ще мерят сили с представители от цяла Европа. Освен учениците от Чепеларе в състезанието във Франция ще участват и два отбора от двата технически института в София и Русе.

Ръководителят на проекта инж. Тодор Лазаров каза за "Фокус“, че учениците от Чепеларе ще участват в категория прототипи с електрически мотор. "Целият проект започна преди 10 години, през които създадохме 6 прототипа, като от 30-то място, в момента сме в челната шестица в Европа. Нашият резултат също е на световно ниво, защото ако погледнем резултата, който м. г. успяхме да направим 658 км – това е втори резултат в Америка и трети резултат в Азия, тоест отборът ни се намира и на световно ниво. Всичко това се прави и от ученици, които участват в направата на електромобила. Регламентът на състезанието не позволява частите за него да се купуват, тоест всичко е направено собственоръчно от нас. Ние бяхме и първият отбор в България, който мина бариерата от 500 км, през миналата година минахме бариерата от 600 км, а тази година сме се запътили за още един рекорд, който искаме да направим – 700 км с един киловатчас енергия. Това се прави обикновено след училищно време“, обясни инж. Лазаров.

"Всичко това се прави и с ентусиазма и желанието на самите учениците. Те работят по него всекидневно след като приключат часовете в училище“, поясни ръководителят на проекта. Той допълни, че учениците, участващи в проекта тази година са в девети, десети и дванадесети клас, специалност "Мехатроника“, а през отбора през годините са минали над 100 децата.  

Инж. Лазаров отбеляза, че по правило и регламента на състезанието, пилотът на електромобила трябва да е от учебното заведение – той е ученик и в деня на състезанието трябва да има навършени 16 години.

"Това състезание е младежко и най-голямото състезание за енергийна ефективност. В него участват и студенти. Това означава, че едно малко училище в Чепеларе, което наброява около 100 деца, се бори с катедри, в които има хиляди. Борим се например, с университет в Германия с 15 000 студенти, въпреки това минала година от 13 отбора, победихме 11“, посочи инж. Лазаров.

Той добави, че на тазгодишното състезание ще са единственото училище в България, иначе през годините са участвали и други училища от страната. "Ние вече 10-та година нямаме загубена година като старт. Отворени сме към другите училища, можем да им помогнем с насоки и всякакъв вид помощ ако искат да участват в това състезание. Колкото повече български отбори има, толкова по-добри места ще завоюва България в такива надпревари“, каза ръководителят на проекта.

На 7 май на писта Калояново, отборът от на учениците от Чепеларе и останалите български отбори ще представят своите прототипи, които ще участват в тазгодишното състезание във Франция.